“21. yüzyıl bizi yeni bir bilim paradigması ile karşı karşıya bırakıyor”

MyHoca

New member
Pasteur, Sabin ve Salk bize gerekli aşıları sağlayan dahilerdi. Yıllarca laboratuvarlarında ya da fildişi kulelerinde neredeyse tek başlarına çalıştılar. Ta ki onları keşiflerine yönlendiren ilhamı alana kadar. Bilim adamlarının o romantik imajı ortadan kalktı. En az on laboratuvar sadece bir yıl içinde gerekli Kovid aşısını üretti. Onlar bireysel dahiler değil, muazzam, mükemmel şekilde koordine edilmiş çalışma gruplarıydı. Hedeflerine ulaşmalarının kaçınılmaz olduğuna dair bir sezgiye veya kesinliğe sahibiz. Laboratuvarlar “belki” diye değil, sigorta için bir servet riske atıyor. Eski ifade olan “%90 terleme, %10 ilham”, “%100 terleme” haline geldi. Kovid aşısına ulaşacak dahi yoktu. Sadece çalış, çalış, çalış. Hepsi, insanlıkla değil, aşılarını 8 milyar insandan oluşan benzeri görülmemiş bir pazara satma olasılığıyla ilgilenen laboratuvarlarının zorlamasıyla Kovid'e yöneldi. Pazarlama tarihinde ilk kez bir ürün, toplumun tamamına hitap edecek şekilde tasarlandı. Çünkü Kovid aşısı kelimenin tam anlamıyla evrenseldir.

Newton'un dehası elmanın neden düştüğünü merak etmiyordu, daha çok elmanın neden düştüğünü bilme merakıydı ama Ay bunu yapmadı. Ve eskinin dahileri, seleflerinin eserlerinden oluşan sınırlı bir kütüphaneye sahipti. Günümüzün Einstein'ları tüm bilime bir fare tıklamasıyla ulaşabiliyor.

21. yüzyıl bizi yeni bir bilim paradigması ile karşı karşıya buluyor. Artık meraktan, şüpheden, şaşkınlıktan inşa edilmiyor. Bugünün itici gücü şirketlerdir. Veya isterseniz tüketim toplumu. Artık dahiler yok, yalnızca toplu halde, kare kare ilerleyen piyonlar var, ancak çabalarının ve inatçılıklarının doruğa ulaşacağından eminler. Bireyler yok, ekipler var. Başarılar yıllar değil aylar alır. On kitaba değil, milyonlarca kitaba dayanıyorlar. 21. Yüzyıl Bilimi, hoş geldiniz.

Oscar Samoilovich [email protected]

“Ekonomi siyasi nedenlerden dolayı yavaşlıyor”

Arjantinli ailelerin durumu kritik. Sıfır açık ve daha düşük enflasyon çabalarını anlıyor ve destekliyorum. Ancak emekliler de dahil olmak üzere en savunmasız sektörler bu çabayı gösteriyor. Her şeyin bir sınırı olduğunu ve kıyaslamak gerektiğini düşünüyorum. Bir İspanyol süpermarketinde 15 avroyla satın alabilirsiniz, Arjantin'de 30 avroyla aynı, tek fark, İspanya'da buradan ortalama 9 kat daha fazla kazanıyorsunuz. Değişiklikler, Başkan'ın başarılı olacağına dair umudumuzun ötesinde, insani maliyeti de hesaba katmalıdır.

Senato, ulusa hiçbir katkıda bulunmayan, bunun yerine bundan yararlanan engelleyicilerden oluşuyor. Temel Yasası büyük bir iş ve istihdam oluşturucu olacak. Belki bu yatırımların sürdürülebilir olması için düzenleme yapılması gerekecek ama öyle bir boyuta sahipler ki, madencilik ve petrolün yanı sıra gazın da tamamı ihraç edildiğinde sahanın katkısı çok az olacak. Ancak ekonomi çöküyor ve KOBİ'lere yönelik yatırım ve desteklere acil ihtiyaç duyuluyor.

Ancak Başkan'a, sendika mafyalarına ve gaspçı ve hırsız sosyal örgüt liderlerine karşı cepheden mücadele bizi cesaretlendirse de, Arjantin'de hayatta kalması gereken 46 milyon insanın bulunduğunu söylemek istiyorum.

Esteban Tortarolo [email protected]

İspanya'dan Başkan'dan özür

İspanya Dışişleri Bakanı José Manuel Albares'in, başkanımız Javier Milei'nin Madrid'deki bir partizan forumunda yaptığı konuşmada söylediklerinden dolayı kamuya açık bir özür talebini dinledikten sonra, eldiveni elime alıp yanıt vermeme izin veriyorum. o.

Eşi Begoña Gómez Fernández'e karşı yolsuzluk nedeniyle yürütülen soruşturma göz önüne alındığında, bunu kamuoyuna açıklayan kişi tam olarak İspanya Devlet Başkanı Pedro Sánchez'di ve Arjantinlilerin bizi bunca yıldır yozlaşmış hükümetlere katlanmaya alıştırdıkları bir sirkti. Şu anda, devam mı yoksa istifa mı edeceğine karar vermesi beş gün süren İspanya'dan şüphelenilen kişi. Bundan çok daha azı için o dönemde Rajoy'a çelme taktılar ve partisi onu istifaya zorladı. Şüphenin hala geçerli olduğunu anlıyorum, bu nedenle İspanyol Haber sistemi bir karar verene kadar Başkanımızın özür dilemesine gerek yok.

Norberto Gabriel Fano [email protected]

Lucio Dupuy davasında hapis tedbiri öne çıkıyor

Ulusal Güvenlik Bakanı Patricia Bullrich'in hızlı müdahalesiyle biri annesi, diğeri partneri olan 5 yaşındaki Lucio Dupuy'un işkencecileri ve katilleri, Haber tarafından müebbet hapis cezasına çarptırıldı. artık aynı hücrede birlikte yaşıyorlardı, ayrıldılar ve biri başka bir cezaevine nakledildi. İstiyorsun, sonra alacaksın. Bakanımızı müdahalesinden ve adaleti yerine getirmesinden dolayı tebrik ediyorum. Sevgili Arjantin'imizde bir şeyler değişmeye başlıyor.

Norberto Jorge Chivilo [email protected]

Yanlış fotoğraflı bilet talebi

Bragado Belediyesi'nin gönderdiği fotoğraflı bilet evime geldi. Sahip olduğum aracın 20 Mayıs 2023 tarihinde saat 10:31'de RN 5, km 210.7'de hız limitlerine uymadığını göstermektedir. Bu açıklama yanlıştır: Arabam söz konusu yerden hiç geçmemiştir ve reddedilemez kanıt, gönderdikleri fotoğrafın aynısıdır, çünkü bu fotoğraf, aracıma yalnızca renkli olarak benzeyen bir minibüse karşılık gelmektedir.

Resmi web sitesi yanıt vermiyor ve herhangi bir telefon numarası da yanıt vermiyor, bu yüzden bu yolla şikayette bulunuyorum. Yetkililerin dürüstlüğünden şüphe duymuyorum, ancak en azından gönderilen fotoğrafın (sözde) rahatsız edici arabanın verileriyle eşleştiğinden emin olun.

Carlos Antonio Lopez [email protected]