“Alkol veya uyuşturucu almadan son derece dikkatli araç kullanmak”

MyHoca

New member
Bir süre önce, her sabah -kahvaltıyla birlikte televizyon ekranı bana dönüyor- tam zamanında ciddi bir kaza oluyordu ve bu kazaların sıklığı beni nedenlerini aramaya yöneltiyordu ve araba kullanırken dikkatsizliğin, yani kazaların olduğu sonucuna vardım. Aşırı hız, açıkça uygunsuz manevralar, bu saatlerde trafik ihlallerinin sadece sabah değil günün herhangi bir saatinde meydana geldiğinin vurgulanması, sosyal düzeni ve bakım altındaki mağdurların fiziksel bütünlüğünü ciddi şekilde bozan bir davranış haline gelmesi Extreme'in Çoğu zaman 1.000.000 doları aşan para cezalarına rağmen, araç kullanırken itaatsizliğin düzeltilmesi zordur.

Yukarıdakilerle ilgili olarak, daha önce 28 Mayıs 2024 tarihli Río Negro gazetesinde Bariloche trafik müdürü şunları söylüyordu: “Alkol analiz cihazı kontrolleri çok sayıda ciddi ihlal gösteriyor ve satın alma mümkün olmadığı için uyuşturucu testi yapılmıyor. çok pahalılar, aletlerin maliyeti 8.000 dolar.”

Trafik ihlallerini azaltmak şüphesiz çok zor olacaktır ancak yaralanmalı ve ölümlü kazaların sonuçları olağanüstü bir çaba gerektirmektedir. Tesadüfen televizyon ekranına ve haberlere bakıyorum ve bir kamyonla arabanın çarpışması sonucu konteynerin San Telmo mahallesi yakınlarında 25 Mayıs otoyolunun korkuluklarına zar zor bağlı kalması sonucu sürücünün SAME tarafından kurtarılması gerekti. Alkolmetre testi yaptıran personelin kanında 1.65 alkol ile araç kullandığını tespit eden personelin, kaza yerinde meydana gelen hasar nedeniyle kasıp kavurma suçundan tutuklandığı belirlendi.

Açıkçası, bu bir şans trajedisi değildi ve bunu, araç kullanırken tam bilinci bir dereceye kadar değiştiren alkol ve uyuşturucu almadan, aşırı dikkatli olunması gerektiği konusunda ısrar etmek için vurguladım.

Hector Luis Manchini / AVUKAT – ZAPALA'NIN TÜM KAHRAMANLARINDA DAİRE ESKİ HAKİMİ / [email protected]

“Savunmasız kişilere yönelik açlık, Sosyal Haber değildir”

Birkaç gün önce biz Arjantinliler, Sosyal Kalkınma Bakanlığı'na ait yaklaşık 5 milyon kilo gıdanın bulunduğu iki deponun varlığını öğrendik.

Kimin yiyip kimin yiyemeyeceğine karar veren “yoksulluk yöneticilerinin” varlığını çoğumuz zaten biliyorduk. Monsenyör Ojea, Kutsal Teslis Günü'nde bu konu hakkında konuşuyor ancak “bunun neden tutulduğuna değinilmiyor, ancak acil durumlarda ihtiyacı olanlara verilmesi gerektiğini” söylüyor.

Bu yiyeceklerin yiyecek hiçbir şeyi olmayanlara ulaşması için Tanrı'ya dua ediyorum ve aynı zamanda Haber'in “onların saklanmasının nedenlerine de yer vermesini” umuyorum. Sosyal liderlerin, sendikacıların ve önceki hükümet üyelerinin insanların açlığından çıkar sağladığını bilen Arjantinlilerin sayısı çok azdı. Ojea da hepimiz gibi “gıda hakkı gibi temel ve öncelikli bir hak konusunda hassasiyetin kaybolmasından” endişe duyuyor.

2019'da Monsenyör'le yaptığım uzun bir konuşmayı hatırlıyorum. Yoksulluk beni skandala sürüklemişti; planlar karşılığında en muhtaçların tabi tutulduğu/köleleştirildiği; insan olarak onurlarının çalındığını.

Ben de Monsenyör Ojea gibi ben de umuyorum ve inanıyorum ki, Sosyal Kalkınma Bakanlığı, ihtiyaç sahiplerine dağıtılabilecek tüm gıdaları aracılar olmadan mümkün olan en kısa sürede dağıtacaktır.

Tıpkı adaletin, en savunmasız durumdakilerin dramatik durumundan yararlanarak kendilerini zenginleştirenleri yargılayacağını da umuyorum.

En yoksullardan alınan bu “bazılarının sahip olduğu ekmeğe karşı duyarsızlık”, Sosyal Haber değildir ve Kilisenin Sosyal Doktrinine aykırıdır.

Mercedes Moreno Klappenbach / [email protected]

Milei'nin neden Cristina Kirchner hakkında konuşmadığını merak ediyor

Roads davasında eski başkan Cristina Fernández de Kirchner'i altı yıl hapis cezasına çarptıran ilk derece kararının üzerinden bir buçuk yıl geçti.

Her iki taraf da itirazda bulundu ancak o zamandan bu yana kesinlikle hiçbir şey olmadı, aynı zamanda medyada hiç kimse bu konuya değinmedi. Neden, ne oluyor, ikinci derece kararı ne zaman verilecek?

Javier Milei herkese hakaret ediyor: yasa koyuculara (“suçlular”, “fare yuvası”), Kolombiya başkanına (“katil terörist”), Meksika başkanına (“cahil”), İspanya cumhurbaşkanına (“korkak” ve diğer hakaretler) ), İspanya cumhurbaşkanının karısına (“yozlaşmış”) vb.

Hakkında hiçbir şey söylemediği… Cristina! hariç. Cezasızlık anlaşması mı?

Martín López Olaciregui / [email protected]

Kriz karşısında “çok umut eden umutsuzluğa kapılır” diyor

Bugün çoğu Arjantinli iki çelişkili duygu arasında kalmış durumdayız. Mantıksal kaygı ve mantıksal umut.

Gelirimizin azalmasından acı çekiyoruz, kendimizin ve başkalarının işsizliğinden korkuyoruz ve hatta karmaşık bir şimdiki zamanın sürdürdüğü felaket bir geleceği hayal ediyoruz.

Kısacası kaygımız var. Öte yandan, istediğimiz şeyin sonunda gerçekleşeceğine dair derin bir arzumuz da var. Enflasyon ve her türlü güvensizlik son bulsun.

Bu yüzden bizi yönetenlerin argümanlarını umutla dinliyoruz. Böylece iç varlığımızda kaygıyı (anxietas) ve umudu (sperare) zorluyorlar. Ancak çok dikkatli olun, umut kelimesinin kökeni beklemek kelimesiyle aynıdır ve çok bekleyenin umutsuzluğa kapıldığını hepimiz biliriz.

Ve umutsuzluktan dolayı, mantıksal olarak, hiçbir zaman iyi bir şey gelmedi.

Silvio Garbarz / [email protected]

Yapay Zeka ve öğretmenler

Bay Bill Gates, yapay zekanın (AI) öğretmenlerin yerini alacağını iddia ederken yanılıyor (Clarín gazetesinin 27 Nisan 2024 tarihli makalesi).

Hatalıdır, çünkü öğretmenlik kendi kendini yok eden tek meslektir; Öğrenciler bize bağımlı olmasınlar, yani kendileri adına düşünen ve hareket eden özgür insanlar olsunlar diye öğretiyoruz.

Bunu başarmak için insani niteliklere, yeteneklere ve tutumlara ihtiyaç vardır; o kadar insan ki, yerini hiçbir makine alamaz.

Hector J.Fasoli / [email protected]