“ANSeS ve emeklilere yönelik sistematik saldırıları”

MyHoca

New member
ANSeS tarafından emeklilik maaşlarının başlangıçta hatalı hesaplanması nedeniyle, hak sahiplerine karşılık gelen tutarların üçte birini alan bir avukatlar şirketinin kurulmasına yol açan bir “yargı endüstrisi” kuruldu.

Emeklilik talebinde bulunanlar, devlet kurumunun çok sayıda itirazı ve Haberin gecikmesi nedeniyle olumlu bir sonuç almak için çoğu durumda 15 yıl veya daha fazla beklemek zorunda kalıyor.

Eş zamanlı iki zarar ortaya çıkar: Zararlı güncelleme formüllerinin bir süre uygulanması nedeniyle varlıkların satın alma değerinin kaybedilmesi ve belirli durumlarda, mevzuatın titizlikle uygulanması nedeniyle hesaplamaya uymayan bir tutarın tahsil edilmesi. Mevcut içtihat, zaman ve şekil olarak. Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Roma Tüzüğü'ne göre bu, ANSeS'in emeklilere yönelik sistematik saldırılarla gerçekleştirdiği, kasıtlı olarak büyük acılara neden olan ve zihinsel ve fiziksel sağlığı tehdit eden “insanlığa karşı” eylemler olabilir. Bu nedenle ve kamu görevlisinin görevini yerine getirmemesinden dolayı sorumluların yargılanması gerektiği kanaatindeyim.

Carlos Luis Okretic / [email protected]

Emeklilerin sesleri, şikâyetleri ve bekleyişleri

82 yaşındayım ve emeklilikten 155.000 dolar topluyorum.

Bunu, Başkent Federal, 2179 Jujuy Caddesi'nde bulunan Nuestra Señora de Luján Ev Okulu'nda 40 yıl öğretmen olarak çalıştığım için alıyorum.

30 yıl sınıf öğretmeni, 10 yıl da okul müdürü oldum. 60 yaşımda emekli oldum ve bir süre sonra kötü bir şekilde ödenen varlıklarımın incelenmesi için hak talebinde bulunmaya başladım ve bu talepten 155.000 dolar topladım.

Dosyam farklı avukatlar aracılığıyla yürütüldü ama ANSeS hiçbir zaman çözmedi.

Dava yıllardır Federal Yargıç Alicia Braghini başkanlığındaki 7 numaralı Sosyal Güvenlik Mahkemesi'nde görülüyor. Ziyaretlerimden birine verdiği yanıt beklemeye devam etmem gerektiği yönündeydi…

Yaşlılara yapılan bu adaletsizliği yaydığınız için teşekkür ederiz.

Marta Susana Burgo / Kimlik: 4,277,293

Tazı bir köpek ırkıdır ve Arjantin'dekinin yanı sıra dünyada 13 tanınmış türü bulunmaktadır.

Zeki köpeklerdir, çok hassastırlar, tatlıdırlar, uysaldırlar ve hiç de saldırgan değildirler. Karşılaştırmalı olarak onun karakteri Arjantinli bir emeklininkine benziyor.

Tazı, saatte 60 kilometre hıza ulaşabilen dünyanın en hızlı köpeğidir ve köpek argosunda sıklıkla “tavşan bir şimşektir, ancak tazı onun önünde koşar” denir.

İncelemede ayrıca, Arjantinli emeklilerin tavşanın arkasında çaresizce tazı gibi koştuğu, onların da yetersiz emeklilik varlıkları nedeniyle ay sonuna kadar gerekli yiyeceği alabilmek için onu yakalamaya çalıştıkları anlatılmalıdır.

Ülkede tavşana koşarak yaşayan ama onu asla yakalayamayan pasif sınıfın yaşadığı acı gerçeğin ironisi ve metaforu.

Oscar Edgardo García / [email protected]

Arjantin gerçekliğine aykırı olan ve veto edilecek bir yasayı onaylamak için harekete geçen Kongre'ye, Cristina Fernández de Kirchner'in emeklilere yönelik %80 mobilite yasasını veto ettiğini hatırlatmak isterim.

Bu yasa koyucular sorunları çözmekten çok uzaklar, aksine sorunun kendileri olma tutkusuna kapıldılar.

Gustavo Gil / [email protected]

Arjantinli emekliler tam bir belirsizlik içinde yaşarken, acımasız uyumların kurbanı olurken, ülkenin kaderini belirleyen Başkan Javier Milei hayatta bile kalamazken, yatırım aramak için dünyayı dolaşıyor. Ülkeye yatırımcı gelemiyor mu diyorum?

Sadece kendisinin ve yetkililerinin arttırdığı maaşlar için değil, para yok dediğinde de geziyor, harcıyor ve harcıyor. Kimin için para yok? İşçi için, emekli için enflasyon düşüyor ama fiyatlar düşmüyor, hizmetler artıyor, eczane lüks diyorlar, tabi ki önemli, kastın her şeyi yapabilmesi önemli.

O, kastı ortadan kaldırmak için gelmedi; kast, ayarlamanın bedelini ödeyecek değildi. Yalan söylüyorlar, bize yalan söylüyorlar ve bunu açıkça yapıyorlar.

“Sabır” derler, mideleri doluyken, cepleri doluyken sabır istemek kolaydır ve en kötüsü etrafımız zorbalar ve K tarafından kuşatılmış durumda, en kötüsü Milei'nin düşmanıyla yatıyor olması, yani belki hoşuna gider.

Geri dönen Başkan'ın zaten bir gezi planı var ve bu arada ülkeyi kim yönetiyor? Ona oy verdiğimi itiraf ediyorum ama binlerce kişi gibi ben de tesadüfen yaptım, beni temsil etmediğini, etkisiz olduklarını, Rus ruleti oynadıklarını, emeklileri hiç umursamadıklarını, buna inandıklarını hissediyorum. Her ay bir artışla paralarını buzdolabına dolduruyorlar, kimler ilaçlarını alabiliyor, çünkü asgarinin üzerinde kazanan herkese indirim yok.

Acınacak durumdalar, bir kilo domatesin, bir kilo patatesin ne kadara mal olduğunu biliyorlar, bir emeklinin bir soğan, bir domates alması ve et olmadan sadece erişte almasının ne demek olduğunu biliyorlar ve bu zaten bir lüks.

Soruyorum, onların ölmesini mi istiyorlar? Kast tazminatı ödemiyor, Başkan, kız kardeşi, yetkililer tazminatı ödemiyor, sıcak yaşıyorlar, kaygısız yaşıyorlar, bizimkiyle geçiniyorlar.

Beatriz Lopapa / [email protected]

O dönemde iktidarda olan hükümete, o dönemde onaylanan emeklilik yasasını veto etmemenizi isteyen bir e-posta gönderdiğimi hatırlıyorum.

Tabii ki, eski babamdan aldığım bir sürü hakaret çok güçlüydü. Hatta bu tedbiri savunan ve hakaretleri kabul eden bir İspanyol'unki bile. Emekliler için hayat bir nevi şanssızlıktır, çünkü ya seçim vaatleri yerine getirilmiyor ya da yüzdeleri o kadar az ki fark edilmiyor.

Ben Hükümeti eleştirmiyorum, sadece Başkan'dan hakaret etmeden tutarlılık rica ediyorum, giderek daha çok sadece seçim zamanlarında anılan biz emeklilerin maruz kaldığı felaketleri emretmesini istiyorum.

Güzel konuşmalar yeterli değil, bu da yeterli değil. Lütfen siyasetçiler, biz bir şey değiliz, hayatımızın son aşamasını onurlu bir şekilde yaşamak istiyoruz.

Carlos Carvalho / [email protected]

Yeni emeklilik hareketlilik formülünün Temsilciler Meclisi'nde onaylanmasının ardından Başkan Milei şunları söyledi: “Hiçbir şekilde mali dengeyi sağlamayacağım.”

Ocak ayındaki “mali dengenin” emeklilerin gelirlerinin korkunç bir şekilde sıvılaştırılmasıyla elde edildiğini unutuyor gibi görünüyor, dolayısıyla dün onaylanan karar, kaybedilen geliri telafi etmekten başka bir işe yaramıyor.

Hugo Perini / [email protected]