Auschwitz. “Tavan arasında en değerli ve tehlikeli sır”

MyHoca

New member
İkinci Dünya Savaşı sırasında babam, efsanevi İngiliz 8. Ordusunda cesur bir savaşçıydı ve Kuzey Afrika'nın elverişsiz kumlarında korkunç Afrika Kolordusu güçlerine karşı şiddetli savaşlar veriyordu. Eş zamanlı olarak İtalya'nın küçük kasabası Urbino'da annem ve cesur büyükannem ve büyükbabam da Nazilerle savaştı. Ama başka bir şekilde.

Annem ve büyükannem ve büyükbabam sessiz kahramanlardı. Nazilere karşı farklı bir mücadele verdiler. Silah almadılar, kalplerini ve evlerinin kapılarını açtılar. Tavan arasında meraklı bakışlardan ve tehditkar çizmelerden gizlenmiş en değerli ve tehlikeli sır yatıyordu: Ailemin şefkati sayesinde Auschwitz cehenneminden kurtarılan İtalyan Yahudi bir aile.

Bunların arasında annemin en iyi arkadaşı Susana da vardı. Onların varlığı, neyin tehlikede olduğunu sürekli hatırlatıyordu: sadece onların hayatları değil, aynı zamanda akrabalarımın hayatları da. Çünkü Naziler, Yahudileri koruyanları idam etmekten çekinmediler ve Ölümün gölgesi her günün her dakikası üzerlerinde asılı kalıyordu.

Okuyucunun annesi Julián Nabozny, Susana ve diğer arkadaşlar. BBC'yi dinlediler ve ardından İtalya'nın Urbino kentinde İngilizce öğrenmek ve yayınlananları anlamak için şarkı söyleyip dans ettiler.

O ve annemin kardeşleri, duyuları takip edilen küçük hayvanlar gibi keskinleşerek, sürekli bir tetikte yaşamayı öğrendiler. Gardını asla indiremezlerdi, çünkü tehlike sadece siyah üniformalardan ve gamalı haçlardan kaynaklanmıyordu. Barış zamanlarında ekmeklerini ve kahkahalarını paylaştıkları komşular, bu sırrı keşfederlerse cellat olurlar. Güvensizlik ve korku atalarımın ikinci derisi haline geldi. Annem normallik görünümünü korumak için aldıkları önlemleri net bir şekilde anlattı.

Masada her zaman beş tabak var. Beş bardak, beş takım çatal bıçak takımı. Bu takıntılı bir şekilde tekrarladıkları bir ritüeldi çünkü Naziler her an evlerine girip her köşeyi inceleyebilirlerdi. herhangi bir işaret arıyoruz.

Okuyucu Julián Nabozny, Auschwitz toplama kampının kapılarında.
Okuyucu Julián Nabozny, Auschwitz toplama kampının kapılarında.

Bir erkek olarak kendilerini tehlikeye atacağını asla hayal edemeyeceği ayrıntılar vardı. O zamanlar hijyenik ped yoktu ve kadınların kurulamak için kullandıkları paçavraları görmek, evdeki gerçek insan sayısı hakkında şüphe uyandırabilirdi. Annem ve anneannem en ufak bir dikkatsizliğin herkes için ölüm anlamına gelebileceğinin bilincinde olarak bu görevi neredeyse törensel bir titizlikle yerine getiriyorlardı.

Sırrın ağırlığı çok büyüktü. “Bu hiçbir zaman konuşulmadı”Bu, büyükannem ve büyükbabamın emriydi ve annem ve amcalarım buna büyük bir sadakatle uydular. Bu sessizlik o kadar etkiliydi ki İtalya ve Birleşik Krallık'taki kuzenlerim Aile geçmişimizin bu önemli kısmını bilmeden büyüdüler. Öz kardeşim bile yakın zamana kadar kahramanlık geçmişimizden habersizdi.

Okuyucu Julián, üç çocuğuyla birlikte İtalya'nın Urbino mezarlığında annesi Baldeschi ailesini onurlandırıyor.
Okuyucu Julián, üç çocuğuyla birlikte İtalya'nın Urbino mezarlığında annesi Baldeschi ailesini onurlandırıyor.

Şimdi, onlarca yıl sonra, Akrabalarımı koruyan gizlilik benim en büyük engelim oldu. Umutsuzca daha fazla bilgi, Susana ve ailesinin savaştan sonraki kaderi hakkında bir ipucu arıyorum. Ve gizlilik tarihimizin bir kısmını çalmış olsa da, onların eylemlerinin bugün yeşermeye devam eden umut tohumları ektiğini biliyorum, bize en derin karanlıkta bile, Sevginin ve şefkatin ışığına her zaman yer vardır.

Şu anda Susana'nın torunlarını bulmanın acil bir ihtiyaç olduğunu hissediyorum. Onları tutmayı, iç içe geçmiş hikayelerimizi paylaşmayı çok istiyorum. Zaten insani olarak mümkün olanı yaptım: onun nerede olduğu hakkında bilgi almak için Arjantin'e seyahat etmek. Susana'nın kocasının iş yeri olan Belgrano Caddesi'ndeki ticari bölge olan San Isidro'nun sokaklarında yorulmadan yürüdüm.

Bu yüzden okuyuculara yöneliyorum. Belki birisini tanıyordur, bir hikaye duymuştur ya da Susanna'nın soyundan gelenleri bulmaya dair bir ipucu vardır. Dedelerimin ve annemin yıllar önce yaktığı umut ve dayanışma ateşini hep birlikte canlı tutabiliriz.

Julián Claudio Nabozny / [email protected]

Umut, korku ve sessizliğin ardından

Geçtiğimiz günlerde, 27 Ocak 2024'te, Auschwitz'in kurtarılmasının üzerinden 79 yıl geçtiPolonya'nın en büyük imha kampı. Orada, 1940'ta toplama kampı olarak açılışından 1945'te özgürleştirilmesine kadar yaklaşık 1.300.000 insan bu cehenneme sürüldü. Bunlardan 1.100.000'i öldü ve çoğunluğu Yahudiydi.

Nazi katliamının dehşeti nedeniyle 10 Aralık 1949'da Birleşmiş Milletler (BM) şu kararı kabul etti: İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi. Ülkeler, tüm insanların yaşamlarını özgürlük, eşitlik ve onur içinde yaşayabilmeleri için evrensel korumayı hak eden özgürlükler ve haklar üzerinde ilk kez anlaşmaya vardı.

Julián'ın (72) üç çocuğu var ve ebeveynleri ve erkek kardeşiyle (77) 1964'te Amerika Birleşik Devletleri Chicago'ya göç ettiler. 30 yaşındayken o şehirde bir McDonald's'ı vardı ve buraların ilk Arjantinli sahibi oldu. . dünyadaki restoranlar. Üç McD'si vardı ve şu anda bir emlak yatırımcısı. Ama bugün bir hikaye ellerini yakıyor. “Bu bana henüz 7 yaşındayken, her iki ailenin de göç ettiği Arjantin'de ortaya çıktı. “Susana San Isidro'da yaşıyordu ve benimki Olivos, Buenos Aires'te yaşıyordu.”diye umutsuzca geçmişe dair bir ipucu arayan okuyucu diyor.

Arşivlerini inceledi AMIA Ve içinde IWO VakfıYahudi Araştırma Enstitüsü-ve hatta İtalya'dan araştırmacılara ve tarihçilere danıştım, “ama sonuç alamadım. Urbino'da Pek çok kaydı yok eden Nazi zulmü, Susana'nın ailesine dair tüm izleri silmiş gibi görünüyor.diye yakınıyor.

Ve kollarını indirmiyor korku ve sessizlik altında umut eken atalarına saygı duruşunda bulunarak: “Ne kadar küçük görünürse görünsün her türlü bilgi, ailelerimizi yeniden birleştirmenin ve onlarca yıl önce başlayan bu sevgi ve şükran çemberini tamamlamanın anahtarı olabilir. Geçen her gün teşekkür etmek, kucaklaşmak, iyileşmek için bir fırsattır. Ve zaman tükeniyor. Belki ailemin fedakarlığı ve cesareti gelecek nesillere ilham vermeye devam edecektir.”.