“Bağımsızlık Günü, monarşi ve mesih tasarımı”

MyHoca

New member
Dün, yani 9 Temmuz 2024, yani 1816'da Arjantin'in İspanyol tahtına karşı bağımsızlığının yıldönümü, yakın zamanda İngiliz kraliyet ailesini – kesinlikle dünyanın en ünlüsü – Buckingham Sarayı'nın balkonundan insanları selamlarken gördüğümü hatırlıyorum. sağ elinin yarım dönüşünü inceledi. Ve putperest kalabalık onları alkışlıyor.

Monarşinin milletin geleneğini ve dayanıklılığını simgelediği doğrudur.

Ancak bağımsızlığını kan, ter ve gözyaşıyla kazanmış demokratik bir cumhuriyette doğmuş biri olarak, milyonlarca tebaanın sanki saygı duyduğu bu bir avuç insana, aynı zamanda zirvelerin ve insanlığın sefaletinin kahramanlarına karşı kendimi gülünç hissetmekten kendimi alamıyorum. Bu, vücut bulmuş bir tanrıydı.

Neyse ki, benim ülkemde, Arjantin'de, hükümet yetkililerinin serbest seçimleri, benzer iddialara sahip bazı kişilerin sahte bir şekilde tahta çıkarıldıklarına inandıkları yerden tahttan indirilmesini sağlamayı başardı.

O andan itibaren, aynı siyasi dışlanma kaderini takip etmek istemedikleri sürece, hiç kimse aynı fanteziye, hatta mesihvari bir tasarıma sahip olduğuna inanmıyor.

Adrián Armando Klas / [email protected]

Caputo'nun “fitil olarak” kullanılıp kullanılmayacağını merak ediyor

Federico Sturzenegger nihayet Devletin Serbestleştirilmesi ve Dönüşümü Bakanı olarak atandı ve kamu harcamaları ve vergi programları, vergi muafiyetleri ve ayrıcalıklar veya piyasa çarpıklıkları yaratan özel rejimler gibi genellikle Ekonomi Bakanlığına düşen bazı işlevlerle görevlendirildi. Ekonomi.

Şu anda Hükümet, ülke ekonomisi için iki önemli zorlukla karşı karşıyadır: döviz kurunun yükselmesi ve döviz kurunun ulusal para birimine göre gecikmesi.

Başkan Javier Milei ve yetkililerinin bu tür gerçeklerin farkında olduğu göz önüne alındığında, Bakan Luis Caputo'nun yeni Bakan Sturzenegger'in gelecekte bu iki sorunu çözmesinin önünü açmak için bir “sigorta” olarak kullanılıp kullanılmayacağını makul bir şekilde değerlendirmek mümkün. karmaşık.

Her şey mümkündür ve bilinmeyenin ortaya çıkışını zaman ortaya çıkaracaktır.

Oscar Edgardo García / [email protected]

Mayıs Paktı “ulusal birliğe doğru ilk adım”

Belki Tucumán'da imzalanan Mayıs Paktı bir ülkenin gidişatını değiştirmek için gereken tek şey değildir ama ulusal birliğe doğru atılan ilk adımdır.

Büyük dönüşüm paktı, kahramanlarımızı ve kurumlarımızı onurlandıran, bağımsızlığımıza değer veren, anayasamızı uygulayan ve dürüst çalışan tüm Arjantinlilerin sorumluluğundadır. Siyasi liderlik, bilgelik ve iyi yönetimle yol gösteren ve tüm sakinler için fırsatlar yaratan dönüşüm için gereklidir. Değilse, Tanrı ve ülke sizden bunu talep etsin.

Susana Mastronardi / [email protected]

9 Temmuz yürüyüşünün lehinde ve aleyhinde

Bağımsızlık Günü geçit töreni, Silahlı Kuvvetlerin vatanseverliğinin tartışmasız bir tezahürü ve ülkeyi yöneten mevcut yetkililerin adil bir talebi oldu.

Özellikle Falkland Adaları'ndaki cesur savaş gazilerine yapılan saygı duruşu çok onur verici ve hak edilmiştir. Geçit törenine katılımları onları gururlandırmalı ve tanınmaları, kendilerini geçerli bir gerekçe olmadan mahkum eden gayri meşru adalet sistemi tarafından haksız yere özgürlüklerinden mahrum bırakılan tüm yurtseverlere ulaşmalı.

Aynı şekilde, Vatan'ın özgürlüğünü savunan, kahramanca eylemlerine rağmen zindanlarda haksız yere ölen tüm askerlere de aynı saygı ve anma karşılık gelmektedir.

Artık gerçek tarihimizi hafızayla, hakikatle ve adaletle savunma cesaretini göstermenin, vatanseverlik meşalemizi her zaman yanık tutmanın zamanıdır.

Oscar Edgardo García / [email protected]

Başkan paranın olmadığını ilan etmeye devam ediyor, ancak geçit töreni bize milyonlara mal olacak ve bu sıkıntılı zamanlarda bu para daha yararlı şeyler için kullanılacak.

En iyi anı seçmediler, bu çok politik ve demagojik bir durum; yüzde 55'i yoksul, Arjantinlilerin milyoner geçit törenlerine değil, çözümlere ihtiyacı var. Bu gider, bu Hükümetten en çok etkilenen emekliler arasında dağıtılabilirdi.

Ülkenin daha vatansever olmasını istiyorsanız, bu ciddi anda hiçbir amaca hizmet etmeyen gösteriler değil, çözümler üretin. Yine de yaşasın Vatan demek istiyorum çünkü Arjantinliyim ve ülkemi seviyorum.

Arturo Neuberger / [email protected]

Loan'ın Corrientes'te ortadan kaybolması hakkında daha fazla bilgi

Corrientes'li çocuk Loan'un ortadan kaybolmasıyla ilgili dramatik olayı medyada takip ediyoruz. Bir çocuk, binlerce erkek ve kız, binlerce genç. Kayboldu, satıldı, istismar edildi, sömürüldü.

Merak ediyorum, biz Arjantinliler bu kadar aptal mıyız? Arjantin'de insan kaçakçılığının sona ermesini talep etmek için pankartlarla, çok sayıda insanla yorulmadan sokaklara çıkmak zorunda kalırdık.

Kim başarısız olursa olsun. En yüksek makamdan en maydanoza kadar. Taviz vermeden. Bahaneler olmadan. Acımasızca.

Açıkçası biz Arjantinliler hak ettiğimiz ülkeye sahibiz. Bu belayla mücadele edecek cesaretimiz yoksa elbiselerimizi yırtmayalım.

Mercedes Santi / [email protected]