“Bir edebiyat atölyesi ve esrarengiz sloganı”

MyHoca

New member
Her perşembe bir edebiyat atölyesine katılıyorum, sonunda öğretmenim bir görev belirliyor, bunun hakkında yazılmasını istiyor ve yedi gün sonra yazılanlar sınıfta okunuyor.

Son toplantıda yöntem kökten değiştirildi. Öğrencilerden serbest kelime alışverişi temelinde detaylandırmalarını istedi. Mekanik, en yakınındaki kişiye üzerinde tek bir terimin yazılı olduğu küçük bir kağıt parçasının verilmesinden ibaretti. Bana öyle geldi ki geçiş tamamlanırken gönderenin adını çok az kişi fark etti. En azından bende böyle oldu. Kelime elimdeyken onu ancak eve döndüğümde okumaya karar verdim; Şaşırarak önerilen mesajın (mesajın) ikili bir yoruma yol açtığını fark ettim ve ne yazık ki geçerli anlamının ne olduğunu bulmanın hiçbir yolu yoktu: eyer veya birine gönderilen mesaj. Bir ikilemle karşı karşıyaydı. Eğer amaç atların eyerlenmesinden söz etmekse bilgim sınırlıydı. Tarlada çok az zaman geçirdim, ancak önce dizginlerin takıldığını, ardından namluyu, kantarmayı ve dizginleri taktığımı netleştirmeye yetecek kadar zaman geçirdim. Daha sonra sırtta sweatshirt, iki kat önlük ve eyer.

Böylesine geleneksel bir uygulamanın anısı, ergenlik dönemimde Rauch'ta, anne tarafından dedemin çiftliğinde yaşadığım yazları özlememe sebep oldu. Bana göre Constitución'dan beni götüren tren tembel, neredeyse tembel hareket ediyordu. Bugün, onlarca yıl sonra, bu suçlamanın haksız olduğunu ve benim buraya gelme konusundaki aşırı arzumdan kaynaklandığını düşünüyorum.

Ancak bilmeceye dönerek, tekrar tekrar kendime yazının hayvanla bağlantılı mesajla mı yoksa iletişimsel olanla mı ilgili olması gerektiğini sordum. Eğer durum böyleyse, bana olağanüstü bir şey gelmedi. İlhamım ancak bir kaidenin yüksekliğine ulaştı. Bu nedenle tüm çabayı hafızama dalmaya adadım. Boşuna girişim. “Hayalet” sınıf arkadaşımın adı (kurstaki tek erkek olduğumu açıkça belirtiyorum) hiç aklıma gelmedi. Hiç kimse benim için iki dans gösterisinden hangisini seçmem gerektiğini netleştiremedi.

Alejandro De Muro demuroalejandro4@gmail

“Kast ne iffetli, ne de kutsal, ama sahte”

Siyasi kastı, yargı kastını, iş kastını, sendikacı kastını, yoksulluk yöneticileri kastını, gazetecilik kastını oluşturanlar erdemli, temiz, saygılı, dürüst olmaktan uzaktır. Vatandaş için bir şeyler yaptıklarını söylüyorlar. Ancak insanları kamu yararı için değil, kendi çıkarları için kullanıyor, istismar ediyor ve aşağılıyorlar. Bunlar ne ülkeyi, ne demokrasiyi umursayan ahlaksız insanlar. Kastlara devam edersek Arjantin yaşanabilir bir ülke olmayacak. Artık kararlı vatandaşların zamanı geldi.

Mercedes Moreno Klappenbach [email protected]

Giderler: “Bize şantaj yapan mafyanın esirleri”

Binalar şirket değildir ve onların sakinleri, yani orada uyuyan bizler hiçbir şey üretmiyoruz. Uzun vadede işsiz kalacak yöneticilere zarar verecek bir servet ödüyoruz. Verilen her artışta, sahiplerin hiçbir payı ya da payı yoktur, daha ziyade cebimizden yaptığımız yatırımlarla zengin olan sendika üyesi Víctor Santa María tarafından kurulur (kendisi aynı zamanda CABA'daki PJ'nin başkanıdır). Sorun, hizmet ve gıdadaki artışlarla zar zor ayakta kalan mülk sahiplerinin, bize danışmadan, harcamalardaki her acımasız artışı karşılayıp karşılayamayacakları. Parayı sağlayanlar olmayan yöneticilerle karar veriyorlar. Birçoğumuz sefil bir gelire sahip emeklileriz. Diğerleri zar zor geçinebilen işçiler veya KOBİ girişimcileridir. Bu piyasa özgürlüğü değil. Bize şantaj yapan bir mafyanın esiriyiz. Bu, ön ödemeli olanlardan daha kötü bir suiistimaldir.

Konsorsiyum başkanının diğer iki veya üç mal sahibiyle birlikte sendikayla pazarlık yapacak kişiler olmasını öneriyorum. İçinde bulunduğumuz çağa uygun, demagog olmayan, sağduyulu, yeni sendikalı üyelerden oluşan bir birlik. Yönetici sadece çalmadan yönetmeli, başka bir şey değil. Kongre bir yasa tasarısı konusunda yardımcı olmalı.

Esteban Tortarolo [email protected]

Çin İmparatoru Qin Shi Huang'ın mezarını koruyan 8.000 pişmiş toprak asker var ve hiçbiri birbirinin aynısı değil. Çin de Tayvan adasına göre tek Çin'de toprak bütünlüğünü koruyor. Arjantin'in Güney Atlantik adalarıyla ilgili olarak koruduğu toprak bütünlüğünün aynısı. Ancak hem Tayvanlılar hem de Kelpers, kendilerini sırasıyla Çin ve Arjantin'den ayırmak için kendi kaderini tayin etme bahanesini kullanıyor. Mevcut iktidar partisinin Tayvan'a yaklaşımı, hepimizin bildiği gibi Birleşmiş Milletler'e göre tartışmalı bir bölge olmasına rağmen Malvinas'ı ziyaret etme cesaretini gösteren İngiliz Şansölyesi Cameron'a bir hediye ve hafızalara kazınacak hak edilmemiş bir hediye. General Belgrano zırhlısını batırmaya cesaret eden düşmanımız Margaret Thatcher'ın.

Fernando Miranda [email protected]