Büyük Yatırım Teşvik Rejimi ile ilgili olarak

MyHoca

New member
REGİ projesiyle ilgili olarak KOBİ'lerden bir üyenin ülkemizde yeni yatırım yapan küçük şirketlere de eşit muamele talebini dinledim. İtalya'da vergi kaçırdıkları, kârlarının bir kısmını İsviçre'ye ya da diğer vergi dostu ülkelere aktardıkları bahanesiyle KOBİ'leri ortadan kaldırmaya çalıştılar. Ayrıca kaybedilecek işlerin büyük şirketler tarafından emileceğine de inanıyorlardı. İtalya'nın büyük şirketleri var ve büyük projeleri yürütmek için diğer Avrupalı şirketlerle (Airbus, Ariane) konsorsiyumlar oluşturuyor. Otomotiv sektörünün önde gelen şirketlerine, büyük tersanelere, Taranto'daki ILVA gibi çelik fabrikalarına sahiptir. Ancak bu reformu uygulamaya başladıklarında adımlarını geri aldılar çünkü büyük gruplar her durumda daha verimli ve ekonomik olamazlardı. Örneğin kumaş üreten sayısız küçük aile işletmesinin bulunduğu Toskana; Floransa'nın dünya moda başkentlerinden biri olmasının nedeni budur.

Büyük sermaye petrole, madenciliğe, alternatif enerjilere, boru hatlarına ve belki de otoyollara yatırım yapacak ancak çabalarını eğitim, sağlık ve tüketici ürünlerine veya günlük kullanıma odaklamayacak. Zaten Macri'nin yönetiminde olan danışmanları, asla gelmeyen büyük yatırımlar öngördü. Önce ekonomimizi temizlemeli, vergileri düşürmeli ve Haberi güçlendirmeliyiz ki, yatırım yapmaya gelenler hukuki sürprizlerle karşılaşmasın. Başkanımızın düşünmesi gerekiyor ve ben bunu yaparken, kendisi artık Yahudiliği benimsediğine göre, ona İncil'den bir pasajı hatırlatmak istiyorum: Tanrı'nın Musa'ya verdiği ve herkesin bilmesi gereken 10 Emir. Ancak yazılı olmayan üç emrin daha olduğunu unutmamalıdır: Her şeyden önce özgürlüğü sevin, elinizden gelen her şeyi yapın ve tacınız tehlikede olsa bile gerçeğin peşinden gitmeyi ihmal etmeyin. Ludwig Van Beethoven'ın ifade ettiği, Hitler'in Yahudi olduğu gerekçesiyle göz ardı ettiği emirler. Onları hatırlamak, “Yaşasın Özgürlük, kahretsin” diye bağırmaktan her zaman daha iyidir…

Norberto Gabriel Fano [email protected]

Plaza San Martín'de aydınlatma eksikliği iddiası

Retiro semtindeki Plaza San Martín, hem gündüz hem de gece şehrin güzellik merkezi olmuştur. İki kolu altın rengine boyanmış fenerlerden gelen gece aydınlatması, yoldan geçenlere hayranlık uyandıran bir görüntü veriyordu. Bu bir süreliğine artık mevcut değildi. Fenerlerin içindeki lambalar çıkarılmış, camları kırılmış veya kapakları yırtılmış. Yani geceleri büyük bir kara delik gibi bir şeye dönüşüyor. Kahramanın anıtı yalnızca General San Martín'in hâlâ orada olduğunu düşünen komşu tarafından yerleştirildi.

Plazanın iki bölümü arasında Ay'ın üzerinde ayakları üzerinde duran, yani Dünya'ya gitmeyen bir uzay gemisinin kapsülüne benzer bir şey ve üzerinde önemli bir metin var: Polis.

Fenerlerin birçoğunda bir şeyi filme almak için bir kamera bulunduğundan kalıcı bir gözetim yok, ne olduğu bilinmiyor çünkü belli ki izleyen kimse yok. Giderek artan tek şey, güvenliğin tamamen yokluğudur.

Biz komşular endişe verici bir savunmasızlık durumuyla karşı karşıyayız.

Cristina O'Farrell de Gutierrez [email protected]

Yan tarafa bakma

Çok kolay. İnanılmaz geliyor, çok doğru: Yaşayarak yaşamayı öğreniyorsun. Eklemek için; ve eğer amaçlara ulaşmak söz konusuysa, hiçbir şeyi bir kenara bırakmamak gerekir. Japonlar buna bir isim veriyor: ikigai, kısa adımlar atmak ve her gün yataktan kalkmak için bir teklifte bulunmakla ilgilidir. Bence harika. Bugünlerde bunu doğruladım. Ama açlıkla hiçbir şey yapamazsınız. Yan tarafa bakmayalım, birbirimize yardım edelim, kapıları açalım. Bize yolu gösteren bir ufuk, bir yol haritası var.

Roberta Garibotti [email protected]

Alejandro Cohn'un ölümüyle ilgili dava

Film yapımcısı Mariano'nun kardeşi Alejandro Cohn'un ölümüyle ilgili ilk düşüncem, hastaneye girdiğimizde kimin elinde olduğumuzu, bu doktorları kimlerin seçtiğini, hangi kriterlere göre seçildiğini kendime sormak oldu. Bunları seçenler cezalandırılmalı, tembellik veya kişisel çıkar nedeniyle belirli bir protokole uymamışlardır. Bu çocuğun ölümüyle ilgileri olduğu iddia edilen bu doktorların, cinayet suçundan dolayı cezalandırılması gerektiği açıktır. Aksini anlayanlar yanılmaktan uzaktır. Kamu ve özel hastanelerdeki devlet idaresi ve yönetiminde hâlâ pek çok şeyin değişmesi gerekiyor.

Claudio Daraio [email protected]

Mayıs Tapusu'ndan 214 yıl sonrasını yansıtıyor

Bu duruma nasıl geldiğimizi kendimizi sorgulamalıyız. Bildiğim kadarıyla yeterince iyi değiliz. Çünkü tangonun dediği gibi iyi olmak, bu kadar zarar veren nefret, adaletsizlik, kırgınlık yoktur. Buna sadece seçimlerde katıldığımız siyasete olan ilgisizliğimizi de eklemeliyiz. Bu nedenle, eylemsizliğimiz nedeniyle, gerekli hazırlık yapılmadan, onurlu istisnalar dışında, meclis üyeleri, milletvekilleri ve senatörlerin yer aldığı listelere izin veriyoruz. Bayındırlık, sağlık, eğitim vb. için parayla ödenen pahalı maaşlarla akraba ve arkadaşlar için “danışmanlık” pozisyonları bu şekilde yaratıldı. Herkes gerçeğin sahibi olduğunu hissediyor ve iktidara gelenin izleyeceği bir Devlet politikası üzerinde anlaşmayı asla düşünmüyor.

Yukarıdakilerin devamını engellemek için mevcut Başkan seçilmiştir. Ancak ne yazık ki mali ekibi dışında kendi ekibi olmadığı için etrafını, yaşadığımız bu durumdan sorumlu birkaç kişiye bağlı yetkililerle çevreliyor. Her şeye rağmen yeniden doğabileceğine dair umudumu koruyorum. Umarım hepimiz ihtişamınızı geri kazanmanın bir yolu üzerinde anlaşabiliriz. Gökyüzünüzün altında doğmanın, toprağınızda yaşamanın, kardeşlik ruhuyla büyüklüğünüz için çalışmanın gururunu yaşayalım. Doğum günün kutlu olsun sevgili Arjantin!

Adolfo Ortiz [email protected]