“Emekliler dersliklerde veya mahallelerde eğitim alabilecek”

MyHoca

New member
Öğretmen olmasam da ülkemizde öğretimi kolaylaştıracak basit fikirler sunmak her zaman ilgimi çekmişti. Sadece üçünü özetliyorum.

1) 1949 yılında biz 2. sınıftayken David Marista birader bizi çocuklara “annem beni seviyor…” okumayı öğretmek için 1. sınıfa götürdü. Aynı sınıftaki bir erkek kardeş David'e şunları söyledi: “Çocuklar sizin öğrencilerinizle benden daha kolay öğreniyor.”

Üniversitede okurken bunu doğrulayabildim: Bir sınıf arkadaşımın açıklamaları öğretmenin açıklamalarından daha etkiliydi. 2) Temel ilkeleri derecelerde öğrenilebilecek çok faydalı konular vardır. a) Çocukların sadece birkaç derste öğrenebileceği çift kayıt, bilanço ve temel muhasebe ilkeleri. b) Derece olarak da enflasyonun ne olduğuna ilişkin temel bilgiler: MxV= PxT tek bir denklem; burada M ödeme aracıdır, V dolaşım hızıdır, P tüm fiyatlardır ve T tüm mal ve hizmetlerdir.

Bunlar üniversitede öğrenilen ancak bu sadelikle anlatılan, çocuklar ve ergenler tarafından özümsenebilecek kavramlardır. 3) Sadece televizyon izleyerek oturan veya ev işi yapan emekliler, boş zamanlarını kullanarak, boş zamanlarında sınıfları, mahalleleri, işyeri binalarını vb. kullanarak başarılı bir şekilde motive edebilecek ve eğitebilecek eğitim kaynaklarıdır. Bazı öğretim liderlerinin bu fikirlerden bazılarını benimsediğini duymak beni mutlu eder.

Ricardo Olaviaga / [email protected]

Emeklilerin sesleri, şikâyetleri ve bekleyişleri

“Dün Meclis'in onayladığı bu iflas yasasını veto ettim. Yüzde 82 mobil, ülke için bir iflas kanunuydu ve buna izin veremem.” Bunlar Cristina Kirchner'in 2010 yılında vetoyu haklı çıkarmak için söylediği sözlerdi. Bu vetoya karşılık olarak Hükümeti, onlara ödeme yapacak paranın nereden geldiğine bakılmaksızın binlerce emeklinin pencereden içeri girmesini sağladı.

Bugün Kongre tam tersi şekilde hareket ediyor ve fonların nereden geldiğine bakılmaksızın yeni bir uyum formülü oluşturuyor. Emeklilerin bunu hak etmediğini söylemek istemiyorum; bunlar, çoğunlukla Peronist ve Kirchnerist hükümetlerin onlara zarar vermeye geldiği yıllardır. Sayın Başkan, emeklilere yönelik fonlar var, onları siyasetten ve devlet alımlarından çıkarın, yolsuzluk kuyuları kesin.

Darío Díaz / [email protected]

Her işte usta, hiçbirinde usta değil. İnsan Sermayesi Bakanlığı göz açıp kapayıncaya kadar tavşanın kaymasına izin verdi. Pek çok yükümlülüğün arasında, altı aydan fazla olmayan bir anda, süt ve diğer hayır amaçlı ürünlerin son kullanma tarihinin dolmak üzere olması şaşırtıcıdır. Hata, sevgilisinin talihsiz doğum günü sırasında bir salgın sırasında yanlış zamanda satın alan Albertite'de olabilir.

LLA'nın yetki devri konusundaki güvensizliği, yönetememe ve buna ek olarak kilit noktalarda yerleşik muhalefetin çarkına el koyma şüphesi bu tür sorunları ve daha fazlasını beraberinde getiriyor. Ancak hiçbiri emeklilere zarar vermek veya onları utandırmak için zaman harcamıyor.

1 Mayıs'a kadar pasif durumdaki yaşlılar ayın ilk günü My ANSES'te çoğunluğun talep ettiği saçma sapan ücretle danışabiliyorlardı. Belki unutkan ya da aşırı yükten fazlasıyla bunalmış bazı sapkın zihinler, 1 Haziran'dan bu yana, bu milyoner verilerinin toplanmasının ilk gününden itibaren, bu durumda 10 Haziran'dan itibaren bilgi edinilmesine karar verdi.

Sadece emeklilere değil, zamanında süt alamayanlara veya başkalarına da zarar veriyorlar. Ama Cumhurbaşkanına göre o 10. bakan, diğer konularda 10. bakan olacak, bu durumlarda değil.

Rodolfo C. Castello / [email protected]

PAMI gibi bazı bileşenlere yeterince ilgi gösterilmiyor. Emeklileri minibüsle almaya geliyorlar, yarım saat boyunca bazı cihazlarla el terapisi yapıyorlar, eğer çok kişi yoksa 15-20 dakika, sonra 20 dakika spor salonuna gidiyorlar, neredeyse hiçbir şey yok. .

En önemlisi büyükanne ve büyükbabaları tekerlekli sandalyeyle, bastonla ya da bir süreliğine oraya nasıl gidebilirlerse oraya yürüyüşe çıkarmaları, yani hiçbir şey yapmamaları. Eskiden el işleri vardı, psikologlar vardı, şimdi hiçbir şey yok. Cihazlar bozuldu, tamir edilmiyor, artık masajlarını yapmıyorlar, yoklar. Ituzaingó'da bazılarına rehberlik edeceğini ümit eden bir adam var, bana hiç rehberlik etmiyor, elimden gelenin en iyisini yapmamı söylüyor. Geçen gün bir kız bana yardım etti, üzerime ağırlık koydu (geçiyordu, bunu bir gauchada gibi yapıyordu).

Ama adam tam bir felakettir, oraya gidenlerin bir amaç için orada olduğunun farkında değildir. PAMI bir şeyler yapsın lütfen. Bu sadece büyükanne ve büyükbabayı yürüyüşe çıkarmak değil, hiçbir şey yapmadan onu geri götürüyorlar. Birçoğu yaşı nedeniyle bunun farkında değil.

62 yaşındayım, felçli vücudumun yarısı felç geçirdi. PAMI beyleri lütfen bir şeyler yapın, sizler de bizim gibi büyükanne ve büyükbaba olacaksınız.

Francisco Omar Linares / [email protected]

Bilinmeyen nedenlerden dolayı, Hükümetin ve ulusal yasa koyucuların, Tierra del Fuego'dan elektronik ithalatçılarının sayısız imtiyazlarına son verme veya balıkçılık şirketlerinin doğal avantajlardan yararlanmak için ödediği saçma ücreti artırma niyetinde olmadığı açıktır. Ülkenin zenginliği sıfır bütçe açığı hedefine zarar veriyor.

Ayrıcalıklı emekliliklerin ortadan kaldırılmasına kongre üyeleri de ilgi göstermiyor, aksine ikiyüzlülük gösteriyor. Tüm hükümetlerde olduğu gibi, en kolay ve en az çelişkili yol, mali düzenlemenin maliyetini, yönetici sınıf ve politikacılar açısından hiçbir kazanılmış hakka sahip olmayan emekli maaşı hak sahiplerinden yüklemektir. Daha büyük bir ilgisizlik beklenemez.

Neyse ki, Yüksek Haber Divanı uyuşukluğundan kurtulduğunu gösteriyor ve hileli “kazanılmış hakların” ortadan kaldırılmasına katkıda bulunduğunun yanı sıra seri vergi kaçakçıları Cristóbal López ve De Souza'nın beraatını reddederek sıfır açığa katkıda bulunuyor. ve Tabacalera Sarandí'den koruma altındaki Pablo Otero'nun vergi ödemekten kaçınarak zenginleşmeye yönelik ihtiyati tedbirlerden yararlanmaya devam etmemesini emrederek. Mahkemenin aynı ciddiyetle hareket ederek ANSeS'i tahsili bekleyen emeklilerin binlerce olumlu kararına uymaya zorlaması ve emeklilik maaşlarının tasfiyesini yürürlükteki içtihatlara uygun olarak gerçekleştirmesi uygun olacaktır.

Yoksa elde edilen hak, pasif sınıfın yararına olmayıp, yalnızca iktidar dostlarına mahsus olabilir mi?

Oscar Edgardo García / [email protected]