“Emeklilik yardımları gıda ve yardım niteliğindedir”

MyHoca

New member
Emeklilik varlıklarının hareketliliği için zamanında ödeme gereklilikleri anakroniktir. Ve en kötüsü, söz konusu varlıkların gıda ve refah niteliğinde olması nedeniyle, hükümetlerin, cezasızlıkla, anayasal hiyerarşinin öncelikli ve asli görev ve/veya sorumluluklarına uymamaya devam etmeleridir.

Bu nedenle aynı hikayelerin tekrarlanmaması şarttır. Ve Hükümet, adil, onurlu ve yasalara uygun (yani aylık ve enflasyon oranına göre güncellenen – buna karşılık geriye dönük olarak güncellenen) bir hareketlilik formülü ile gerçek ve kesin bir çözüm sunmalıdır.

Bu tavrımızla daha önceki hükümet yönetimlerinden beri devam eden cezasız kalan anayasa aykırılıklarından kesin olarak kurtuluruz. Yaşlı yetişkinlerin varlıklarının hareketliliğine saygı duymak, çünkü bunlar yiyecek ve yardım niteliğindedir.

Mevcut Hükümetin emeklilik varlıklarının hareketliliğini sıfır bütçe programına bağlamasının anayasaya aykırı olacağı gerçeği. Hukukun Üstünlüğümüzde, Cumhuriyetçi hükümet sistemimizde (Maddeler: 1 – 5 – 6 CN uyarınca), halihazırda açıklanmış olan hakim doktrin ve içtihat olarak (İdari Dava Dairesi – Daire III – Tucumán) bunu unutmayın. “Emeklilik yardımlarının ayrıcalıklı olması ve öncelik verilmesi gerekiyor çünkü bunlar doğası gereği “gıda ve refah”.

Miguel Ángel González Fidani / [email protected] / SAN MIGUEL DE TUCUMÁN, TUCUMÁN.

Emeklilerin sesleri, şikâyetleri ve bekleyişleri

Bencil bir ülke varsa. Sorunsuz bir yaşlılık geçirebilmek için tüm hayatımızı ön ödemeli bir plana katan biz emekliler, bunu bir çırpıda hendeğe atıp, devlet hastanesinde öl demedik.

Ne ön ödemeli şirketler, ne de Hükümet bu konuyu önemsemedi, yoksul yaşlılara, aşırı yoksullara sefalet maaşı aldırdılar ve üstüne bir de ön ödemeli şirketler, süper zamları hafifletecek bir plan düşünmeye bile tenezzül etmediler.

Hiçbir hükümetin emekliye saygısı yok, biz kavanozdaki bardağı taşıran son damlayız, yemek yiyemediğimiz, ilaç alamadığımız, gaz, elektrik ve ulaşım araçlarını ödeyemediğimiz için öleceğiz.

Kendi evimizde, sahip olanla olmayan, köpekler gibi sokaklara mahkûm ediliyoruz. Bu Hükümetin arzusu, son nesil emeklileri çok hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaktır, böylece ölümümüz pahasına mali dengeyi sağlamaya yetecek kadar para olacaktır. Cenazeye yetecek paramız bile yok.

Arturo Neuberger / [email protected]

Asgari gelir elde eden pasif sınıfa mensup olmadığımı nasıl söylersem, nasıl oluyor da bize kimse acımıyor anlamıyorum. Temel maaşı veya daha fazlasını alanlar, yani emeklilerin %70'i, eğer bu benim için yeterli değilse nasıl hayatta kalıyorlar bilmiyorum.

Minimum miktar temel sepeti kapsamalıdır, evet veya evet. Daha yüksek meblağlar alanlarımızın, haklarımızı etkileyen indirimlerin kurbanı olduğumuzu biliyorum.

Menem hükümetinin 1995 tarihli 24.463 Sayılı Emeklilik Dayanışma Kanunu'na göre bu amaçla brüt aktiflerimizin %10'unu kesiyoruz, bu bir rezalet. Buna, Lanusse'nin fiili hükümetinin 19.032 sayılı PAMI Yasası da eklenmiştir; eğer aynı zamanda ön ödemeli bir planımız varsa, PAMI'ye veya başka bir sosyal hizmet kuruluşuna, biz olmadığımız için bize hizmet sunmasalar bile ödeme yapmak zorundayız. bağlı, bu benim durumum.

Bu, Anayasa'nın ve diğer uluslarüstü kuruluşların bize tanıdığı hakları ihlal ettiği için çifte vergilendirmedir ve suçtur. İddialar karşısında başvurduğum ve hakkımda karar verdiğim Yargıtay buna kulak vermiyor ve mal varlığımız bizi etkilemeye devam ediyor. Her iki yasanın da (24.463 ve 19.032) gözden geçirilmesi gerekiyor. Bu bir haktır ve aşağılanma olmamalıdır.

Onurlu bir asgari emeklilik varlığına sahip olmanın yanı sıra yeni emeklilik kanununda da yer alması gerekiyor. Yeter artık istismar.

Rodolfo C. Castello / [email protected]

Tıpkı Norveç petrolünün bu ülkede emekli maaşlarını iyileştirmesi gibi, burada da Vaca Muerta'nın yardımıyla emeklilerimizin gülümsemesini ve refahını geri kazandıracak bir petrol emeklilik fonu kurulabilir.

Pedro Sylvester / görüş[email protected]

PAMI kinesiyoloğum bana çok kötü davranıyor. Spor salonunun kapısında hiçbir şey yapmadan oturuyor ve bacaklarını kapıya uzatıyor, spor salonundan çıkarken daha fazla güvensizliğe neden oluyor, düşmeme neden olabiliyor. Meslektaşları tam zamanlı çalışırken o hiçbir şey yapmıyor, beni rahatsız ediyor.

Üstelik rehabilitasyon merkezinin hastalarına jimnastik ve mıknatıs terapisi için sadece on beş dakika değil, daha fazla zaman vermesi gerekecekti.

Asıl mesele jimnastik ama 15 dakika sonra kinesiyologlar bizi dışarı atıyor ve otobüsün dışarıda beklediği bahanesini kullanıyor. Kasları ısıtmak için bile zaman yeterli değil.

Biz PAMI'ye bağlıyız ve sizden sadece biraz saygı istiyoruz. Cep telefonuyla konuşmayı bırakmalılar çünkü sürekli konuşuyorlar, spor salonunda bir kinezyolog var, diğerleri de sohbet edecek bir yerde. Bizleri, yani büyükanne ve büyükbabaları görmezden gelmeyi bırakmalarını istiyoruz.

Bana öyle geliyor ki Enstitü Yönetiminin kinesiyologların nasıl davrandığını görebilmesi için kameralar koymak iyi olur. 62 yaşındayım ve bu çok kötü bir deneyim.

Francisco Omar Linares / [email protected]

Parque Avellaneda bölgesindeki bir geriatri kurumuyuz ve neredeyse 20 yıldır bize verdikleri destek için Virgen de los Desamparados Cemaati Topluluğuna teşekkür etmek istiyoruz. İlmihal çocukları bizi ziyaret ederek büyükannelerimize olan sevgilerini dile getirdiler.

Bu nesil alışverişinde, yaşlı yetişkinlerin ve çocukların değer vermeyi öğrenmesi gereken yaşam deneyiminin öneminin farkına varma ihtiyacı ortaya çıkıyor. Kurumda çocukları tarafından ziyaret edilen, ancak torunları ve torunlarının çocukları tarafından çok nadiren ziyaret edilen sakinlerimiz var. Ara sıra telefon görüşmelerine uyuyorlar ama “yaşlıları” ziyaret etmek zaman kaybı gibi görünüyor.

Bizi ziyaret eden ve evimizi sevgiyle dolduran bu “yaşlı çocukların” maneviyatına bu nedenle çok değer veriyoruz.

Julio A. Cocimano / [email protected]