“Gitmeyen devlet adamını hâlâ bekliyoruz”

MyHoca

New member
Biz Arjantinliler onlarca yıldır ulusal birlik çağrısı yapan bir hükümdarı, bir devlet adamını başarısızlıkla bekliyorduk. Bunu liderlerimizin çoğunda uykuda olan vatanseverliği tazeleyerek yapsın. Elbette bunun gerçekleşmesi için sadece Anayasa'nın bir paragrafını ezberden okumanız ya da ekonomi alanında uzmanlık dersi vermeniz yeterli değil. 70 yıllık kriz, yıkım, devlet terörü ve hâlâ demokrasi, halka ilerleme ve refah kazandırmanın tek yolunun bugün sahip olmadığımız devlet politikalarına razı olmak olduğuna ikna olmadı. Bu da elbette mevcut hükümete ve tüm siyasi güçlere yöneliktir.

Sanırım 6 ay sonra Cumhurbaşkanı, geleceğin temel taşını isteyen, değişime ihtiyaç duyan vatandaşların kendisine verdiği krediyi unutuyor. Hileli popülist politikalar yerine onların çalışma ve fedakarlık örneklerine ihtiyacımız var. Bunun yerine, ülkeye fayda sağlamaktansa, kişisel tanıtım yaparak dünya çapında uzun bir hac yolculuğunu tercih etti. Onun metaforik elektrikli testeresi, güvensizliğe izin veren, sağlık sistemini unutan, eğitimi dogmatize edip zayıflatan, genel olarak insanları, özel olarak da yaşlıları yoksullaştıran bir kastın yozlaşmasına son vermek zorundaydı.

Bugün bu öncelikli sorunları çözmeye yönelik bir plan var mı? Bunları ünlü Temel Kanun'da okumuyorum. K'nin bize bıraktığı krizin faturasının en az şeye sahip olanların cebinden çıkması yanlış. Kendisini Terminatör, Devleti yok edecek bir köstebek, bir demokratın ağzındaki çelişkili fikirler olarak tanımlayan Javier Milei, elbette enflasyonu öğrendikten sonra başarısını bir savaş kazanılmış olarak kutlayacaktır. İzin verin Başkan'a biz Arjantinliler gibi bir zafer daha kazanırsak savaşı kaybederiz diye söylememe izin verin. Halen bulunmayan devlet adamını bekliyoruz…

Matías Anibal Rossi [email protected]

Daha iyi bir ülke için eğitin

Acı, öfke ve ıstırap. La Nación'da Javier Drovetto'nun bir makalesini okurken bunu hissettim. Felicitas Silva'nın topluma katılma fırsatı olmayan çocuklarla yaptığı çalışmalara hayranım. Onun gibi öğretmenlere ihtiyaç var, “eğitim emekçilerine” değil. Öğretmenliğe ve öğrenciye aşık olduklarından sendika üyelerine ihtiyaçları yoktur. “Volando Alto”nun öğretmenleri, yoksulluk ve sefalet çamuruyla kaplı yerleri gözetleyen akbabalardır. Cehaletin sert kabuğuna hapsolmuş canlıların bulunduğu yumurtaları da keşfederler. Üzerlerine inerler ve incitmemek ve korkutmamak için sevgi ve nezaketle kabuğu kırmaya başlarlar. İlişki geliştikçe, yeni ufuklar arayışını körükleyen ilerlemeye olanak tanıyan bir sevgi ve güven ortamı yaratılır. Eğitim budur ve demokratik, özgür ve ilerici bir ülkeye ulaşmanın tek yolu budur. İçinde yaşamaya değer.

Adolfo R. Ortiz [email protected]

Haber ritmine devam ediyor

Görünüşe göre Haber Bakanlığı'nın bazı üyeleri Kirchnerizm'den gelebilecek misilleme korkularını kaybediyorlar. Entre Ríos'un eski valisi Sergio Urribarri'nin yolsuzluk suçundan aldığı 8 yıl hapis cezasının onaylanması; La Matanza'nın mevcut belediye başkanı Fernando Espinoza hakkında, sekreterine cinsel taciz suçlamasıyla dava açılması ve Tucumán'ın eski valisi ve eski senatörü José Alperovich'in yine sekreterine cinsel istismar suçundan örnek niteliğinde 16 yıl hapis cezasına çarptırılması – ve ayrıca yeğen – Bunlar bu değişimin somut göstergeleridir. Umalım ki bu eğilim yaygınlaşsın ve eski Kirchnerci memurlar ve iktidar dostu işadamlarının yıllar önce başlayan ve genellikle salyangoz hızında ilerleyen yolsuzluklarının birçok nedeni, karşılık gelen hız ve rotaya devam etsin, böylece nihayet adalet yerini buldu.

Ricardo E. Frias [email protected]

Umudumuz var ama…

Enflasyon düştü diye hükümet kendini yüceltiyor. Evet ama yakında sabrını yitirecek tüm insanların feda edilmesi pahasına. Başkan ödülleri almak için Avrupa'ya giderken (ne olduğunu bilmiyorum), Arjantin'de şimdilik bir başarı yok. Enflasyondaki düşüş hayali… Caputo ve Milei'nin planı ne bilmiyorum ama ufukta bizi biraz olsun sevindirecek önemli bir şey göremiyoruz. Hepimizin umudu var ama bir zaman gelecek, bu umut kaybolacak, peki ya sonra? Kanun çıkarmadan yönetmek zordur ama halka biraz empati göstermeleri lazım ki umut biraz daha uzun sürsün.

Arturo Neuberger [email protected]