“Gösterişli konuşmalara değil, kesinliğe dayalı eğitim tartışması”

MyHoca

New member
Javier Milei'ye karşı yeni bir şikayet dalgası ortaya çıktı. Şimdi sıra eğitim bütçesine geldi. Halk eğitimini savunanlar son 40 yıldır ülkede yaşamamış gibi görünüyor.

1999'da Guillermo Jaim Etcheverry “Eğitim Trajedisi” kitabını yayınladı ve 2006'da Horacio Sanguinetti “Labirentte Arjantin eğitimi” başlıklı başka bir kitap yayınladı. Bunları okumadan eğitim durumu hakkında yorum yapmak mümkün değildir.

Kilometre taşlarının kısa ve eksik bir incelemesi bize Raúl Alfonsín'in “aşıldığını, çok tatmin edici bir şekilde başarıldığını, tatmin edici bir şekilde başarıldığını, başaramadığını” hatırlatıyor. Axel Kicillof: “Tekrarlama etkili değil.” Roberto Baradel: “Kamu eğitimini temel bir hizmet olarak ilan etmek anayasaya aykırıdır.” Cristina Fernández: “Kimsenin sana öğretmesine ihtiyacın yok. Herkese öğretebilirsin.”

Her zaman demagojik olan Kicillof, “halkımızın kazandığı bir hak olduğu için kamu eğitimi vermeye gelmedik” dedi. 1420 Sayılı Ortak, Ücretsiz ve Zorunlu Kamu Eğitimi Kanununun 1884 yılında Başkan Julio Argentino Roca tarafından onaylandığının farkında değil. Kasım 2017'de Horacio Rodríguez Larreta, CABA'da bir eğitim üniversitesi kurma projesini sundu: öğretim sendikaları buna karşı çıktı.

Her fakültenin rektörleri ve dekanlarının bütçenin neye tahsis edildiğini bildirmeleri ilginç olacaktır. Öğretmenlik yapan ve öğretmenlik yapmayan personellerin listesinin ve görevlerinin belirtilmesi. Ayrıca Arjantinli ve yabancı öğrenci sayısı; kimler devlet ortaokulundan, kimler özel ortaokuldan geliyor; her öğrencinin yılda kaç dersten geçtiği; öğrenci başına maliyet; beklenen sürede kaç tanesinin alındığı. Diğerlerinin yanı sıra bu verilerle, Arjantinlilerin katkıda bulunduğu paranın iyi yönetilip yönetilmediğini ve tartışmanın şatafatlı konuşmalar yerine kesinlikler üzerinden gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini öğrenebilirdik. Pedagojik ve ekonomik açılardan eğitimin durumunun sorumluluğu, öğretim sendikalarının etkili işbirliğiyle 1983'ten bugüne Kongre'de sandalye işgal edenlere aittir. Çözüm zor olacak ve yıllar alacak.

Gabriel C. Varela [email protected]

En iyi tedavi bile kötü uygulanırsa işe yaramaz.

Hepimiz en iyi çözümün bile etkili olması için zamanında uygulanması gerektiğini biliyoruz. Bu, Başkan Milei'nin bu noktaya kadar geliştirdiği şok politikası nedeniyle geçerlidir. Biz Arjantinliler %90,18'lik enflasyonla elimizden geldiğince başa çıkıyoruz. Ağırlaştıran faktör olarak en yüksek görülme sıklığına sahip olan temel gıda maddelerinde %93,09, ulaşımda ise %128,6 oranında artış yaşandı. Buna sağlık maliyetlerindeki kontrol eksikliği ve hizmetlerin acımasızca güncellenmesi de ekleniyor. Bu çeyreğin sonucunda temel gıda sepeti (yoksulluk) yüzde 93,6, toplam temel sepet (yoksulluk) ise yüzde 98 arttı.

Başkanın gelecekteki faydalar konusunda ısrar etmesi yeterli değil. K popülizminin felaketle dolu yıllarından sonra, bu dramatik geçişi hafifletmek için sıradan vatandaşın maruz kaldığı mevcut sonuçların sorumluluğunu üstlenmeli ve ilk DNU ve torba yasanın başarısızlıklarını tersine çevirme becerisini göstermeli. siyasi anlaşmalar Ve her şeyden önce, bir süredir dışlanmış olarak yaşayan milyonlarca kişinin kırılganlığını artırmamak için kapsayıcı bir iyileşme için çalışın. Sizin (ve benim) hayran olduğunuz Juan Bautista Alberdi'yi hatırlamalıyım: “Hükümet, yönetilenlerin her birine canlarının ve mallarının güvenliğini sağlamak için kurulmuştur. Bu güvenliğin adı özgürlüktür.”

Matías Anibal Rossi [email protected]

Milei, Kirchneristlerin körlüğünün etkisi

Milei'nin Başkanlığa yükselişi, Kirchnerci hükümetin belirlediği önceki bağlam anlaşılmadan anlaşılamaz. İronik bir şekilde, Kirchnerizm'in takipçileri Milei'nin ve onun sağcı popülizminin farkında olmadan destekçileri haline geldi. Verimsizlik ve yolsuzluğun açık işaretlerini gösteren bir siyasi modele verdikleri desteği sürdürdüler. Yıllar boyunca Kirchnerizm, yalnızca ekonomiye dair derin bir bilgi eksikliğini ortaya koymakla kalmayıp, aynı zamanda nüfusun büyük bir kısmında giderek artan bir memnuniyetsizliğe yol açan politikalarla yönetti.

Ancak rota değişikliğinin gerekliliğini kabul etmek yerine K destekçileri desteklerinde ısrar etti. Bu ters bir etkiye yol açtı: Milei'nin temsil ettiği sağcı popülizmin ortaya çıkışı. Kirchnerizm, körlüğü ve inatçılığıyla asla ortaya çıkmayacak bir politik olgunun ortaya çıkmasına neden oldu. Ekonomik sorunların herhangi bir ideolojiye özel olmadığını anlayabilecek daha ılımlı bir sol, Arjantin siyasetinde bir uçtan diğerine bu radikal salınımı önleyebilirdi.

Ps. Jorge Ballario [email protected]

Peki iklim eylemi?

Strazburg'daki Avrupa Mahkemesi, küresel öneme sahip tarihi bir kararla İsviçre'yi iklim eylemsizliği nedeniyle kınadı. Küresel iklim krizi inkar edilemez ve inkarcılık taraftar kaybediyor. Ülkemizde daha büyük ve sıklaşan sel, kuraklık, dang humması gibi salgın hastalıkların yayılması gibi apaçık ortada olan gerçekler karşısında somut hafifletici tedbirler eksiktir. Ülkenin çeşitli yerlerinde halihazırda ölümlere ve hasara neden olan sorun ciddi bir şekilde fark edilmezse iklim eylemi asla başlamayacaktır.

Patrick Oschlies [email protected]

Şehirde çift hat

Buenos Aires sokaklarında hiç bu kadar çok akıllı araba (araçta kimse yok) görmemiştim. Çoğu zaman blok başına 4 veya 5 kişi (kopyalamaya davet ediyor), çift sıra halinde, trafik ışığı olmadan, trafiğin yoğun olduğu saatlerde, dar ve o kadar da dar olmayan sokaklarda, ilgisiz ve dikkatsiz sürücülerle, komşularını en ufak bir şekilde düşünmeden park ediyorlar. Markette alışveriş yapmak, kafede oturmak gibi onların bizden çok daha önemli işleri var. Şehir Yönetimi, trafiğe etkileri ve içerdiği riskler nedeniyle bu suiistimali, gerçekten anomik davranışı önlemek için acil önlemler almalıdır.

Dr. Vicente A Costa [email protected]