“Hâlâ Loan'un portakal yediğini hayal etmek istiyorum.”

MyHoca

New member
Bir haftadan fazla bir süre, uyumadan önce aklıma kara bir karga gibi kafamı temizleme fikri geldi: Kredi oğlunuz olabilir. Ya benim kızım olsaydı? 5 yaşındaki Loan Danilo Peña, 13 Haziran'da El Algarrobal bölgesinde ortadan kayboldu. gizli izler bırakıyor. Amcası kendisi ve iki kişiyle birlikte portakal topladıklarını ifade etti. Bu herkesin kaydettiği son an: 9 de Julio kasabasındaki portakal toplama anı. Orada bir çocuğun kişilik hak ve özgürlükleri elinden alındı, tüm potansiyeli ve gelişimi sekteye uğradı.

Bütün çevrenin kirli olup olmadığını merak ediyorum. tüm suç ortakları tarafından dile getirilen senaryo derlemesi Anlaşmanın gerçekleştirilmesi gerçeği: öncelikle ani ve şiddet içeren bir kaçırma veya adam kaçırma, gerçekte neredeyse masum bir teslimiyet olmalı, çünkü ailesine körü körüne güvenecek bir çocuk. Sonra yolda, varış ve çıkarma noktasında kim bilir ne kadar kötü muameleye ve insanlık dışı zulme maruz kaldı. O çok tanıdık barbeküden, masum görünen insanlarla dolu.

Ancak son yaşananlardan sonra fotoğrafa yeniden iyice bakmak, “Velázquez'in Las Meninas'ı” gibi görmek yerine bakmak ve sanki o masum fotoğrafın arkasında sanki bir fotoğraf varmış gibi yüz yüze, detaylı bir şekilde analiz etmek zorunda kaldık. tam anlamıyla korkunç, suç ortağı ve kaydedilmesi gereken algılanamayan ayrıntılar: Loan'ın yemeğini kesen babası, kameraya bakıp fotoğrafı çeken ve bu anı kaydeden beyaz gömlekli adam (kameraya bakan tek kişi olmak) Loan'ın, yüzünü gizleyen bir şişe nedeniyle istemeden fotoğraftan alıkonulan büyükannesi, memur Caillava ve emekli deniz kaptanı kocası Carlos Perez ve kayınbiraderi Antonio Benitez; Daniel Ramírez Mónica Millapi ve 9 de Julio'nun komiseri Walter Maciel. Bağımsızlığı, özgürlüğü temsil etmeye gelen insanlar.

Özgürlük yoksa, Loan canlı görünmüyorsa özgürlük adına bağırmaya devam etmenin bir anlamı yok. Fotoğrafın hemen sonrasına atlayan bir sonraki sahne neredeyse İncil'e ya da Budist'e ait: portakal ağaçlarının arasında geçiyor. Orada amcasıyla birlikte yürürken onu gözden kaybettiğini beyan etti ve İşte yok oluş burada başlıyor. Gerçekte tüm bunlar, delilleri sulandırmak ve zaman kazanmak için yapılmış bir tuzaktı, başlangıçtaki bir tuzaktı: Bu bir ortadan kaybolma değildi, ilk 5 günde tespit etmeye çalıştıkları gibi bebek kaybolmamıştı: Onu kaçırdılar. Geri alıyorum: Bu bir teslimattı. Kaçırmaya gerek yoktu. Bunların hepsi iğrenç bir aldatmacaydı.

Yakın zamanda yayınlanan bir videoda Loan'ın babası, sözde portakal ağaçlarının manzarasını yeniden canlandırıyor: “Portakal ağaçları var ama içlerinde bir tane bile portakal yok.”

Mevcut olan şey, Loan'un zorla bir araca bindirildiği ya da bindirilmediği, polis kontrollerinden kaçtığı, her şeyin iyi bir şekilde bir araya getirildiği ve iyi düşünüldüğü, tesadüfi hiçbir şeyin olmadığı, yarım kalmış işlerin olmadığı. Ve onu Chaco'da olduğu iddia edilen bir adrese götürdüler ve orada kendini bu işe adamış insanlara teslim ettiler. iğrenç amaçlarla insan ve çocuk ticareti yapmak.

Ama şimdi tüm hipotezleri, kahrolası sonuçları çürütmek gerekiyor, çünkü Loan Peña 13 Haziran'da ortadan kayboldu ve şu anda var olan şey korkunç suç ortakları, feci bir üçlü: yolsuzluğa bulaşmış polis, yolsuzluğa bulaşmış memurlar ve kurbanın yakınları. canavarlığın maksimum ifadesine eşdeğer olan katılımları görüldü. Ve belediye başkanı, kendi kasabasında böyle bir sapkınlığın nasıl olabileceğini anlamayan, her şeyi bilen bir anlatıcı gibi olaylara değiniyor.

Örümcekler, sürüngenler, kargalar. Çamurlu alanlar, sulak alanlar, bozkırlar, karanlık ormanlar, tundralar, ormanlar. Gölgeli sınır geçişleri, insan kaçakçılığı, uyuşturucu kaçakçılığı. ¿Bu ağ nasıl genişliyor? Onun gölgelerden işletilmesine kim katılıyor? Karga bu son gecelerden birinde kulağıma korkunç bir şey söylemek için geri dönüyor: Hepsi suç ortağı.

Krediye son öğle yemeği verildi. Bu onun vedasıydı. Ve birisi o anı kimsenin bakmadığı bir fotoğrafla yakalama hatasına düştü. bir kişi hariç. 9 Temmuz'daki portakalları düşünüyorum ve Loan'ın mutlu bir şekilde portakal yemesini düşünüyorum ve hala umudum var. Ne kadar yanıltıcı olursa olsun hâlâ Loan'ı elinde bir portakalla hayal etmek istiyorum.

Sergio Rienzi / [email protected]

Sessizlik bozulduğunda

Bugün, Loan Danilo Peña'nın Corrientes'in 9 de Julio kasabasında son görülmesinin üzerinden 17 gün geçti. Okuyucu Rienzi, tüm spekülasyonların ve hatta polisin bile ikna olduğu bir zamanda mektubunu 25'i Salı günü gönderdi. Kredi kaçakçılığı amacıyla kaçırılmıştı.

Artık hiçbir şey kesin değil, her şey teori ve Pratikte hiçbir şey kapanmaz. Her şey gerçeğin kamufle edilmesi için planlanmış ve planlanmıştır. Soruşturmada yetersizlikten veya ödeme gücü eksikliğinden bahsedebiliriz, evet. Şimdi aynı zamanda kaçakçılık amaçlı adam kaçırma olayının böyle olmadığı, Chaco pistinin ya da Brezilya ya da Paraguay'daki pistin olmadığı ortaya çıktı. Korkunç bir planın gizli bir planı yok gibi görünüyor.

Dün dava rüzgar gülü gibi bir hal aldı ve Loan'ın teyzesi Laudelina Peña'nın açıkladığı olay araştırılıyor. Eski denizci Carlos Pérez ve eşi Victoria Caillava kamyonla Loan'un üzerinden geçti ve onun öldüğü varsayıldı. Her şey terörün atlıkarıncasında dönüyor. Eğer Loan ezilip öldürülürse, basit bir hukuki figür şöyle olabilir: “kasıtsız adam öldürme”, Eski bir Donanma kaptanı olan Pérez, alkolizm iddiasıyla durumu kötüleşen neden polis karakolunda kendini kordonla asmak istedi? Kasabanın komiseri Walter Maciel ayakkabıyı neden dikti? Neden bu kadar çok insan gerçeği örtbas etti? Korku ve tehditler genellikle arkadan saldırır. Yapbozun hala eksik parçaları var.

Tıpkı okuyucu Rienzi'nin mektubunda kendi kendini sorgulaması gibi, aynı sorular bizi boğuyor ve cevaplar acil çünkü hiçbir ipucu yok. ve varsayımlar hayalet gibi ortalıkta dolaşıyor. Sanığın -Laudelina'nın yaptığı gibi- beyan etmesi, itiraf etmesi veya tövbe etmesi ve hatta bir parça insanlık belirtisi göstermesi bekleniyor. eğer hala onlardaysaLoan'un nerede olduğunu bulmak için.

Mesele şu ki içimizden geçen duygu kaçınılmazdır ve göğsümüzden kaçar: onu canlı istiyoruz. Eğer durum böyle olmasaydı ve umutlar paramparça olsaydı, adaletin merhameti olmazdı. Ve bir noktada sessizlik bozulduğunda, Acıyı dindirecek bir teselli olmayacak.