“İnsan planları bozulduğunda”

MyHoca

New member
Metroda sokak satıcılarından egzotik dansçılara kadar her şeyi görebilirsiniz. Her zaman keşfedilecek ve eğlenilecek yeni bir karizmatik karakter vardır. Yine de bir gün hiçbir şey yapmadan bana çok şey öğreten biriyle tanıştım. Dağınık saçları, kirli elbiseleri ve birkaç çanta konsorsiyumu olan bir adam bindi. Sokakta yaşadığı belliydi. Hiçbir şey yapmadan ya da ses çıkararak düşüncelere dalmış halde önümde oturuyordu. Şehrin çılgınlığı çoğu zaman karşımızda kimin olduğunu göremediğimiz anlamına geliyor ama yaralı ellerini ve yok yüzünü fark ettim.

Birkaç istasyon sonra iki kadın bindi. Biri, iki istasyon sonra inen adamın yanına oturdu. O kadın bunu yapar yapmaz arkadaşına şikayet etmeye başladı: “Neden bana onun orada olduğunu söylemedin?” Her ne kadar o adam bu ifadeyi hiç duymamış olsa da, o kadının hiçbir şey yapmayan birinden söz ederken duyduğu tiksintiyi görmek beni üzdü. Sesinin tonu tamamen küçümseyiciydi, sanki kendisi gibi birinin onun gibi birinin yanına oturması tamamen imkansızmış gibi. Adam kirli miydi? Evet ama başka ne olabilir? Sokak beş yıldızlı bir otel değil ve ne yazık ki burada yaşayanlar ellerindeki imkanlarla ellerinden geleni yapıyorlar.

Metrodan indiğimde yaşananların ne kadar korkunç ve üzücü olduğunu düşünmeye başladım. Az önce bir kadının insani kalıpları nasıl kırdığına tanık olmuştu, çünkü onun için o adam bir erkek değildi, o bir kişi değildi, sadece metroda olmaya hakkı olmayan kirli ve sinir bozucu bir şeydi. O kadın için o adam dışlanmış biriydi, yardım edilmeyi hak etmeyen biriydi. Ama o adam “sadece” bir insandı.

Sokakta yaşamak en fazla bir durumdur. Ama her şeyden önce onların da bizimle aynı haysiyete sahip insanlar olduğunu asla unutmamalıyız. Ve eğer onları kurtaracak imkanımız yoksa, en azından gözlerinin içine bakıp karşımızda bir eşitimizin olduğunu kabul etmeliyiz.

Maria Eva Campana [email protected]

Yollar kötü durumda

Şehirdeki birçok kaldırımın kötü durumda olması, fayansların bile eksik olması çok yazık. Buenos Aires Hükümeti'nin bekleyen pek çok yükümlülüğü olduğunu düşünüyorum, ancak gevşek kiremitler bir tehlike oluşturuyor. Gevşek fayanslardan dolayı iki kez düştüm. Şans eseri birkaç morluk ve kırık bir gözlükten başka bir şey yoktu. Günler sonra, gevşek bir fayansa takılıp köprücük kemiği kırılarak hastaneye kaldırılan bir kadına yardım etmek zorunda kaldım.

Fayans değişiminin çok bilgili olmayan kişiler tarafından yapıldığını düşünüyorum. Bunu görselleştirmek ve kaldırımları düzeltmek, böylece daha büyük kötülüklerin önüne geçmek için eğitimli kişilerin caddeler de dahil olmak üzere mahalleleri gezmesi arzu edilir.

Lia Callegari [email protected]

“Hükümet, geri dönmeyin”

Kirchnerci Peronizm, milyonlarca Arjantinlinin sandıkta onlara yeterince şey söylemesini umursamıyor. Onların Arjantin tarihindeki en vahşi yolsuzluğun ikonları ve ortadan kaybolmayı reddeden gerçek provokatörler oldukları kanıtlanmıştır. Günlük grevler ve grev gözcüleri bunu kanıtlıyor. Çünkü “ya benim olacaksın ya da kimsenin olmayacak” diyenler onlar. Aralık ayında sandıkta dile getirilenlerin ekseni Cumhuriyeti kaybetmemekti. Yıllardır hiçbir şey yapmadıkları halde şimdi bağırıyorlar (ve şiddet uyguluyorlar). Peronizm orta sınıfı önemsiyor mu? Bunun yolsuzluğa karşı adaleti sağlamakla ilgili olduğunu, yönetimde şeffaflığın gerekli olduğunu, aynı zamanda fikir çokluğunun, ifade özgürlüğünün gerekli olduğunu anlıyorlar mı? Her şey için geleceklerini biliyorduk. Kazanmaları halinde, otarşiye ulaşma ve ayrıcalıklarını sürdürme modelini derinleştireceklerdi. Mevcut hükümete geri dönmesine izin verilmediğini bildirin. Belki de “mevcut sebep” buna izin vermediği için dinleyip öğrenmeleri faydasızdır. Bugünün “davası” büyük harfle yazılmış özgürlüktür.

Jorge Luque [email protected]

“Gizli olan açlıktır”

Bu kadar yoksulluk ve yoksunluk arasında muzaffer bir sonuç düşünmek zor. Kötü hükümetler, çok fazla yolsuzluk ve çok fazla ilgisizlik bizi çok kötü yaraladı. Acilen bir çıkış yolu bulmalılar çünkü tükenen sabır değil, gizlenen açlıktır. Bugün hala koltuklarda, mevkilerde ve işyerlerinde bulunan ve bizi bu kadar aşağılara düşürmenin sorumluluğunu üstlenmeleri gereken pek çok politikacı ve yoksulluk temsilcisi var.

Susana Mastronardi [email protected]