“Kız kardeşlik ile kadınların 'yaşlı insanlardan faydalanması' arasında”

MyHoca

New member
Kaçınılmaz olarak, öğrenmekle hiç ilgilenmediğim şeyi öğreniyorum. Hatta “bu” bilgisayarımı işgal ediyor ve bazen okuyorum – merak genellikle beni öldürüyor ve tuzağa düşüyorum. Bir gazeteci, oyuncu, panelist (böyle bir şey) ile tanışıyorum… Kim olduğunu bilmediğim, hafif fikirler veren, çiftleri yaş farkına göre yargılayan, onları “yanlış” olarak nitelendiren, küçümseyen, kınayan bir kız. Yani: çocuk sahibi olmamaları; eğer bunlara sahiplerse bencil olduklarını; o çocukların kardeşlerinin durumdan nefret ettiğini; kendilerinden genç olduğu için üvey anneden nefret edenler; Aşkın olmadığını ve olmayacağını ve genç kadınlarla yaşlı erkeklerden bahsederken parasal çıkarların söz konusu olmasını sağlamak.

Kadınlara ve yaşlılara yönelik bu kadar küçümseme ve küçümseme kimden gelebilir? Daha sonra onun bir gazeteci, müzisyen, şoförün kızı olduğunu öğrendim; cinsiyetçi, istismarcı ve kötü muamele eden bir varlık. İş arkadaşlarını taciz eden kişi (çoğul çünkü tek bir kişi tarafından suçlanmadı). Ve orada anlayabildim. Özel hayatla ve her şeyden önce başkalarının hayatlarıyla ilgili meseleleri yargılamamayı öğrenmemiz kaç nesil alacak? Yaşlıları çocuklaştırarak, onların karar verme ve ayırt etme yeteneğinden yoksun olduğunu düşünerek “genç kadınların yaşlılardan yararlanması” şeklindeki kolay önyargıyı ne zaman ortadan kaldıracağız? Tacizci ve şiddet yanlısı insanların üzücü mirasını savaş bayrağı olarak taşımaya ne kadar daha devam edeceğiz? Bu ihmal ve aşağılama destanını beslememekten, yaşlı insanların seksten hoşlanma ve zevk alma konusundaki tartışmasız haklarını göz ardı etmekten ne zaman sorumlu olacağız? Bu kelimenin bazı ilerici söylemlerde yer alan kısır ve ikiyüzlü bir kaynak haline gelmemesi için “kardeşlik” ne zaman hayata geçirilecek?

Mutluluğunu inşa edemeyen bazı gençler, bazı kadınların ve bazı yaşlıların kendileri için inşa ettikleri gerçek ve gerçek mutluluğu kıskanabilirler.

Nelida Jorge Conde [email protected]

Buenos Aires ABL'deki artış

Şehirdeki ABL'deki artış ve bu verginin sağladığı getiri çok az. Sokaklar bozuldu. Kaldırımlar kirli ve pis kokuyor; Konteynerlerin yanına atılan çöpler farelerin iştahını kabartıyor ve kontrol eksikliği dikkat çekiyor.

Mevcut hükümet başka bir galakside yaşıyor; bu verginin aylık ödemelerini -enflasyonun üzerinde- endekslemekten daha fazlasını yapıyor ve memurlarının maaşları çok yüksek, kamu idaresindeki insan sayısı da oldukça popülist. İnsanlara gülerler ama son gülen iyi güler. Önceki hükümet başkanının başına gelenleri ve gelecek yıl seçimlerin yapılacağını unutmayın.

Maria Silvia Marzinelli [email protected]

Sağlık: profesyonellerin göçü

Sağlık sisteminin doktoru ve ana aktörü, tüm sistemi destekleyen eksen veya sütundur. Öte yandan, genellikle en çok ihmal edilen, en az tanınan (ücretlerinde) ve çoğu durumda kötü muamele gören kişidir. Bütün bunlar, faaliyetlerini geliştirmek için yeni ve daha iyi ufuklar arayan profesyonellerin neredeyse büyük bir göçüne neden oluyor.

Sadece şifa sanatındaki profesyonelleri değil, sonuçta hastaları da etkileyen bu adaletsiz ve kronik durumun düzeltilmesi gerekiyor.

Toplumumuz en değerli şeyin, yani gri maddenin veya beyin göçünün kaybolduğunu ya da başka bir deyişle, ülkenin “zekasını veya düşünme kitlesini” kaybettiğini anlamıyor.

Tabii ki ileri gitmek yerine geriye gidiyoruz.

Dr.Natalio Daitch [email protected]

“Kredi için, bir daha asla”

En kanlı askeri darbeden 48 yıl sonra hala adam kaçırma, kaybolma ve cinayetlerden bahsediyor olmamız tüyler ürpertici ve anakroniktir. Bu dram yeni değil ve tüm toplumu etkiliyor.

Şimdi hepimiz küçük Loan'ı düşünüyor ve hayatta kalması için dua ediyoruz. Corrientes'in annelerinin, görmezden gelinen vakaları kınayan, takdire şayan seslerini yükselttiğini, gücün, ağların, nefretin, istismarın ve cezasızlığın tüm sefaletlerini açığa çıkardığını görüyoruz. Neyse ki artık görev grupları ya da gizli gözaltı merkezleri yok ama insan kaçakçılığı ve uyuşturucu kaçakçılığı var. Ve şeytan sadece Corrientes'te değil, ülkenin her yerinde faaliyet gösteriyor. Nair Mostafá, María Soledad Morales, Candela Rodríguez, Ángeles Rawson, Uma Aguilera, Jennifer, Lucio Dupuy, Guadalupe Lucero, Sofia Herrero, Cecilia Strzyzowski'nin yüzleri hafızamda yeniden canlanıyor…

Loan'a döndüğümüzde amcayı tutuklatıyoruz, karısını suçluyor ve hatta büyükannesinden bile şüpheleniyoruz. İnsan ilişkilerinde bu kadar gerilere düştük de ne oldu bize? Nefret ve şiddet tüm ülkeye yayıldı. Lütfen geçmişteki vahşetleri tekrarlamayalım. Bu aynı zamanda yöneticiler için de geçerlidir. Toplu bir dua olarak, yeni ve umut dolu demokrasimizin şafağında bu parlak beyinlerin bize miras bıraktığı yurttaşlık mantrasını tekrar tekrar tekrarlayalım: “Kredi için, bir daha asla.”

Luis Pablo Richelme [email protected]

Milei ve gazetecilik

Javier Milei'nin gazeteciliğe yönelik saldırıları tamamen yanlış yönlendirilmiş ve hükümet yönetiminde yüzleşmesi gereken önemli sorunlar konusunda dikkatin bir ölçüde dağıldığını ortaya koyuyor. Eylemlerini ve davranışlarını onaylamadıklarını ifade eden medyaya yönelik eleştirileri, iletişimsel bir alışverişi mümkün kıldığı ve saldırgan veya aşağılayıcı olmadığı ölçüde kabul edilebilir olacaktır. Aynı şekilde, kamuoyunun çok az etkisi olan önemsiz gazetecilik karşısında imajını sergilemesi de tamamen faydasız, bu nedenle son zamanlarda yaptığı gibi “dört içki” tartışmasını görmezden gelmesi kendisi için çok olumlu olacaktır.

Oscar E. Garcia [email protected]