“Kızımla birlikte okul çocukların tüm haklarını ihlal etti”

MyHoca

New member
Yıllardır kamusal ve özel alanlara dahil olma konusundaki konuşmaları gördüm ve duydum; bu, yetişkinler olarak bizi bu deneyimin dışında düşünmeye itiyor. Toplum mükemmel bir dönüşüm yolundadır. Victoria doğduğunda, devasa siyah gözleri Dünya'nın yüzünü aydınlatıyordu; sanırım 2015 yılının Şubat ayındaki o gün, güneş onun bakışlarının yoğunluğu tarafından gölgelenmeden önce saklanmıştı.

Büyümesi ve gelişmesi “normal”di, zamanında yürüyordu, emziğini ve bezini bırakıyor, huzursuz bir ruhla ve meraklı bir ruhla tırmanıyordu. Bir şeylerin ters gittiğinin ilk işareti gecikmiş konuşmasıydı. Ne yazık ki okullarda öğretmenlerimiz ve müdürlerimiz var. Engelli bir çocukla destek ve anlayış rolünü oynamaya pedagojik olarak hazır değiller. Çarpıcı olan, çocuklara ve ailelerine verdikleri büyük zararı bilmeden teşhis koymaları ve bir konuşma terapistine, psikopedagojiye, psikolojiye vb. başvurmalarının kolaylığı ve tehlikesidir.

6 yaşındaki Victoria'ya özellikle konuşmada ve anlamanın çok küçük bir bölümünde YGB (Yaygın Gelişimsel Bozukluk) teşhisi konuldu, oradan da araçlara ulaşması ve kendini her geçen gün geliştirmesi için aile olarak ona eşlik ediyoruz. Ancak eğitim ve tedavi sistemi onu damgaladı “çılgın kadın”. Profesyonel bu teşhise ulaştığında bizden Vicky'den çeşitli terapilere başlamasını ve CUD (Benzersiz Engellilik Sertifikası) almasını istiyor. Güçlü olmamız gerekiyordu.

Bugün 9 yaşında, çok ilerledi, okula gidiyor, dans etmekten ve şarkı söylemekten hoşlanıyor, makyajı ve estetiği seviyor. Aletlere sahip olmasam bile onu korumaya ve canlandırmaya çalışıyorum ama Okul son aylarda işkenceye dönüştü. Victoria, aynı yaşta ve aynı sınıfa giden kız kardeşi Olivia'ya sahip olduğu için çok şanslı, bir yandan da Oli okulun ve sistemin ona dayattığı sırt çantasını sırtında taşıyor, destekçi, öğretmen ve öğretmen oluyor. kız kardeşinin asistanı.

Ebeveyn sohbet grubu, içinde kalınacak kadar karmaşık bir alandır; burada cehalet karşısında, hakkında sorular sorulmaktadır. “Ağlayan ve başkalarının öğrenmesine izin vermeyen kaprisli kızın ebeveynleri”. Onlara Vicky'yi açıklamak için biraz zaman ayırdıktan sonra, bir sonraki iş, ona çalışma saatlerinde indirim yapmalarını ve biz ebeveynlerden onu özel bir eğitim okuluna göndermemizi istemek için bir toplantı ayarlamaktı ve o andan itibaren ben de düşündükleri okulun bildirilerini imzalamayı bırakmadı. “uygunsuz davranışlar.” Çocuklarımın, öğretmenlerin ve yöneticilerin kızıma mutlak bir hafiflikle bahsettiği vahşetlere tanık olduğu, 15 bildiriye imza attığım 16 gün süren toplantılar.

Çocuğun tüm haklarını ihlal ettiler, teşhir ettiler, zarar verdiler, benim sağlayamayacağım araçları benden istediler. Ona tüm gün boyunca aynı zamanda özel psikolog olan bir refakatçi verdim. Peki kimse 9 yaşındaki bir kızı anlayamıyor mu?

Victoria'nın günlük hayatta öyle olmadığına, mutlu olduğuna, sakin olduğuna, oynadığına, konuştuğuna, ağlamadığına, sürekli bağırmadığına bana hiç inanmadılar. Durumu daha da kötüleştirmemek için o kadar çok şeye katlandım ki, yoruluncaya kadar uzun süre sessiz kaldım. “Çılgın kadın” sınıf arkadaşlarına vuruyor, evet bu doğru, Victoria ona seslendiği için vuruyor “deli”, “hasta”, Mükemmel eğitim almış çocuklar, beni baba olarak tanımadan beni yargılayan aynı ebeveynlerin çocukları onunla alay ediyor.onun yüzünden değil, onu sonsuza kadar koruyamayacağımın farkında olduğum bu ikiyüzlü ve zalim dünya yüzünden onun patolojisini özümsemenin ne kadar acı verici olduğunu bilmeden.

Sadece çocukların var olduğunu öğretmeye başlayalım. Çocukken oynamalı ve dahil etmelidirler. Kendinizi engelli çocukların ailelerinin yerine koymanın zor olduğunu biliyorum ve onlardan bunu yapmalarını istemek korkunç olurdu ama onlar verdikleri zararı bilmiyorlar. Beni ağlarken bulduğu zamanlar, saklanmak için çok çaba sarf etmeme rağmen biliyor, iyi olmadığımı anlıyor ve bana sarılıyor, gözyaşlarımı siliyor ve bana neden ağladığımı soruyor, bir yer açmak için.. . Geçecek.

Ariel Vijarra / ÇUNAR AİLELERİ / @acunarfamilias [email protected]

Dahil olmanın dişlilerini çekmek

Okuyucu Ariel Vijarra başkanıdır Beşik Aileleri, Gelecekteki evlat edinen ebeveynlere eşlik etmek, onları desteklemek ve bilgilendirmek için oluşturulan ilk STK. Ortağı Damián Piguín ile 20 yıldır birlikteler ve bu Arjantin'de bebek evlat edinen ilk eşcinsel çift. Ve bugün zaten üç çocuğu var: Olivia (9), Victoria (9) ve Pedro (4).

Yaygın Gelişimsel Bozukluk (YGB) Vicky'nin nelerden muzdarip olduğu avukat tarafından açıklandı Lorena Yonadi, Psikopedagog ve Manuel Rocca Rehabilitasyon Hastanesi Psikopedagoji Birimi başkanı: “Ruhsal Bozukluklar El Kitabı'nın (DSM Vi) yayınlanmasından bu yana YGB tanısı tamamen Otizm Spektrum Bozukluğu (ASD) terimiyle değiştirildi”Arjantin Pediatri Derneği'nin 2022 tarihli raporuna göre şunları ekliyor: “500 binden fazla Arjantinlinin bir dereceye kadar OSB'ye sahip olduğu, tüm sosyal katmanlarda ve ırksal farklılıklar olmaksızın erkeklerin kadınlara göre daha fazla olduğu tahmin ediliyor.”

Ve endişe verici yüzdeler konusunda uyarıda bulunun: “2018 yılında servise aldığımız yönlendirmelerin %3’ü OSB olası tanısı alan çocuklardan gelirken, 2023 yılında bu oran %3’e yükseldi. bu oran %12’ye yükseldi.” Yonadi bunun yıllardır gözlemlenen bir ilerleme olduğunu ifade ediyor. “Pandemi ile derinleşti, “Aile ortamı dışında sosyal temasın olmaması belirleyicilerden biri”. Saldırganlığa gelince, “Fiziksel saldırı varsa müdahale protokolleri var. Eğer istismar geliyorsa Okul ortamında yetişkinlerin çocuğun kendini ifade edebilmesi için güven alanı yaratması gerekir.ebeveyn çiftiyle röportajlar ve okuldaki müdahaleleri açıkça ifade etme”.

Yüzdelerin ve bu “durumun” nasıl tedavi edilmesi gerektiğinin ötesinde, çünkü bu bir hastalık değil, Vijarra'nın mektubunda anlattığı bu senaryonun gerçekleştiği alanlarda, empatiden yoksun olanlar için can sıkıcı bir sahne olan, bozulmaması gereken İnsan Hakları var. : sıkıştırma ve aşk komşu için katılımın dişlilerini harekete geçiren araçlar.