“O büyük alanların ülkesi”

MyHoca

New member
Paris'teki Champs Elysées'deki Aerolíneas Arjantin şubesinde “Harika mekanların ülkesi Arjantin'i ziyaret edin” yazan başarılı reklamı hatırlıyorum. Biz sadece bir ülke değiliz; tehlikeli bir şekilde nüfusu azalmış, nüfusu çok az sayıda mega kentte yoğunlaşmış, sırtımızı sonsuz potansiyel zenginliğe sahip bu kadar çok coğrafyaya vermiş devasa bir kıtayız.

Potansiyel zenginliğin bütünlüğünü ve gelişimini korumak istiyorsak bağlantıyı, demiryolunu ve ticari havayı geliştirmeliyiz. “Duran şube, kapanan şube” tabirini ne yazık ki hatırlıyoruz ve böylece pek çok kasaba ıssız kalıyor, iç kısımlara bu kadar hayat veren hava-ticaret bağlantısında bunun olmayacağı umuluyor.

Muhtemelen devlet şirketlerini verimli kılmanın çaresi, onları özerk bir şekilde yönetmek ve böylece onlara değer vererek ülkeyi birbirine bağlama görevini yerine getirmeleri ve araba çağına dönmemeleridir. Ulusa sırtını dönen bir tür “Buenos Aires Cumhuriyeti” hakkında bencilce düşünmeyi bırakmalı ve ülkemize ihtişamla bakmalı ve onun sonsuz iç kesimlerini demografik, kültürel, ekonomik ve sosyal olarak nasıl yeniden dolduracağımıza ve aynı zamanda turizmi nasıl destekleyeceğimize bakmalıyız.

Liberalizm ve kalkınma el ele gitmeli, birbirinden ayrılmamalı, müreffeh bir geleceğe doğru yürümeli, dogmatik ortodoksluklardan kaçınmalı ve pragmatizmi ve sağduyuyu ödüllendirmelidir.

Pedro Sylvester / görüş[email protected]

“Kiliselerin temel birimler olmasını istiyor”

Bergoglio'ya Papa seçildiğinde büyük bir sevinç duydum. Kiliseyi reforme edebilecek ve onu tüm sapkınlıklarından kurtarabilecek dürüst bir adamdı ya da öyle görünüyordu. Ama öyle değildi.

Daha önce hiç görülmemiş bir hırsızlığın sorumlusu olan Arjantin'in siyasi belasına sempati duyuyordu. Ülkemizi yoksullaştıran, her konuda gerileten vasat hırsızlar. Eğitim, sağlık, güvenlik, ekonomi. Ama Bergoglio onları seviyor ve destekliyor.

Bir Katolik olarak bu beni çok üzüyor. Artık yeni hükümeti kabul etmiyor, miras kalan tüm sefaletlerden onu sorumlu tutuyor, militan kitleleri destekliyor.

Belki kiliselerin temel birimler olmasını istiyorsunuz. Bir utanç.

Esteban Tortarolo / [email protected]

Sevdiği arkadaşı Lazarus için ağladı. Halk onun mesajını anlamadığı için Kudüs'ün önünde ağladı. Çarmıha gerilmeden önce Zeytin Bahçesi'nde ağladı.

Sanırım İsa, Buenos Aires'te İncil'i anlamayan ve tapınakları partizan politikalar yürütmek için kullanan bazı rahip ve piskoposları görünce ağlamış olmalı. Ben ağladım.

Bir kez daha meslekten olmayanları ve din adamlarının geri kalanını skandallaştırdılar. Ve bu ilk sefer değildi. Sorun, Monsenyör Carrara'nın ayinin sonunda kutladığı şarkılar değildi.

Törenin kendisi politikti. Cemaatçiler arasında pankartlar, önlükler, sendika üyeleri. “Ben ayini böyle kutlamam” diyebilirdi. Ve bunu yapmadım. Ancak “hata” Carrara'yı iyi niyetiyle şaşırtan sıradan insanların elinde.

Kilise hiyerarşisinin bir kısmı kafamızı karıştırmaya çalışıyor olabilir mi? Siyasi aktivistlere dönüşen birkaç rahip ve piskopos, benim de parçası olduğum Kilise'ye çok fazla zarar veriyor.

Rahipler ve piskoposlar için her gün dua ediyorum. Onların temel bir birimin militan olmayan papazları olmalarına ihtiyacımız var.

Mercedes Moreno Klappenbach / [email protected]

“Peronist ve özgürlükçü” politikacı Scioli hakkında

Daniel Scioli'yi Peronist ve özgürlükçü olduğu için Peronizm'den uzaklaştırmak isteyenler için, Peronizmin Mussolini'nin İtalyan faşizminin bir kolu olduğunu ve Perón'un yetiştiğini hatırlatmak isterim. Bu saf haktır.

Bu enlemlerde yalnızca kötü yapılmış bir buluş Peronizmin işçileri koruduğunu iddia ettiği için solcu olduğuna inanabilir.

Kirchnerizm, popüler bir fikri kişisel projesi için büyük bir başarıyla benimsedi. Ve Jorge Luis Borges'in popüler olan hakkında söylediği gibi: “Aptallık popülerdir.”

Turizm, Çevre ve Spor Bakanı Daniel Scioli'nin durumu ise tam anlamıyla sıcak bir dondurma, hiçbir şey olmadan ve hayatta kalma meselesi olarak görevindeki kişiyle uyum sağlayan biri.

Daniel Scioli'nin ihraç edilmesi ya da aday gösterilmesi önemli değil.

Gustavo Gil / [email protected]