“Siyasi girişimci ve onun acımasız güç arayışı”

MyHoca

New member
Son yıllarda siyasal alanda yeni bir işin ya da yeni bir akımın doğuşuna tanık oluyoruz: “siyasi girişimci”nin ortaya çıkışı. İstenilen güce ulaşmak için her şeyi yapmaya hazır bireyler bulmak yaygındır. Kolektif refaha kendini adamış liderler olmaktan çok uzak, kişisel hırsları uğruna akranlarını ayaklar altına almaktan çekinmeyen vicdansız karakterlerdir. Parti yetkilileri için ikna edici ve ilgi çekici bir konuşma yapma becerisiyle öne çıkıyor ve dikkat çekmek ve kendisini davaya adamış bir lider olarak sunmak için karmaşık stratejiler kullanıyor. Tek amaçları güç ve zenginlik kazanmak olan hedeflerine ulaşmak için manipülatif, aldatıcı ve yıkıcı taktikler kullanan, etik ve ahlaki eksiklikleri dikkat çekicidir. Rekabet avantajı elde etmek için ittifaklara ihanet etmekten, meslektaşlarını ve rakiplerini karalamaktan ve hatta yasa dışı eylemlerde bulunmaktan çekinmiyor.

Siyasi girişimcinin vicdan eksikliği, kariyerini ilerletmek için şantaj, yolsuzluk ve karalama kampanyalarını araç olarak kullanarak bir dizi sadakatsiz davranışta kendini gösterir. Üstelik ikili konuşma sanatında ustalar, halka bir şey vaat ederken arkalarından farklı davranıyorlar. Tek gerçek amaçları hükümet içinde belirli bir işlev elde etmek ve siyasi konumlarını kullanarak Devlet pahasına para kazanmanın bir yolunu bulmaktır. Ayrıca zirveye çıkarken zarar verdiği kişilerle empatiden tamamen yoksundur ve kişisel hedeflerine ulaşmak için kendi partilerinde bölünmeler yaratmayı veya demokratik kurumları baltalamayı umursamıyor.

Vicdansız siyasi girişimci, eylemleri partinin güvenini aşındırdığı ve sahtekarlık ve manipülasyonun hakim olduğu zehirli bir ortam yarattığı için demokratik istikrar ve sosyal refah açısından ciddi bir risk oluşturuyor.

Francisco Manuel Silva [email protected]

Öğretmen Ernesto Sabato'ya sevgi ve saygıyla

Doğumunun 113. yılında onu sevgi ve saygıyla anıyoruz sevgili öğretmenimiz Ernesto Sabato. Ona bu ismi veriyorum çünkü bize sözleriyle ama daha çok hayat örneğiyle öğretmiştir. Bir kişinin sınırlarını kabul etmesi yaygın değildir, özellikle de bunun belirli bir önemi varsa. Ama bunu belli bir önemle yaptın. İnsanın değerine dair değişmez düşünceleri dışında her zaman şüphelerinden bahsederdi. Hümanist yaşam vizyonunuz sizi hatalı olduğunuzu düşündüğünüz her şeyden kurtarır. Bu nedenle birçok genç sizin tarafınızdan ütopyaların peşinden gitme konusunda cesaretlendirildiğini düşünüyor. Çünkü umutlu umutsuzluğuyla, en yüksek ve en saf ideallerin arayışı içinde onları buna ulaşmaya teşvik ediyor.

Mekanın cennet olsun efendim, “İnsan ve Evren” sizi “Sondan Önce”den anıyor. Onu sık sık yeniden okuyan, memnun ve saygılı bir seksen yaşındaki biri tarafından karşılanır.

Adolfo R. Ortiz [email protected]

Zorunlu Teknik İncelemenin maliyetindeki fark

Arabamın Zorunlu Teknik Muayenesini (RTO) yaptırmak için başkent Salta'ya gittim ve bunun için 33.000 peso ödemek zorunda kaldım. Ama büyük bir sürprizle Mendoza şehrinde bir arabanın aynı muayenesinin 23.000 pesoya mal olduğunu öğrendim.

Birisi bana bunu açıklayabilir mi? Salta'daki bir arabanın Mendoza'dakinden daha mı değeri var? Ülke genelinde aynı değer olması gerekmez mi? Arjantin hayranı mı? Bunu kim kontrol ediyor? Zaten bu ülkede her şeyde olduğu gibi önce para verip sonra şikayet etmeniz gerekiyor (eğer sistem çalışıyorsa, kişi yorulana ve her şey aynı kalana kadar).

Dr. Hector Hugo Montero [email protected]

Ituzaingó Sur'daki kötü durumdaki bir caddeyle ilgili şikayet

30 yıl önce asfalt varmış diyorlar… Şimdi yok. Colonia'nın önündeki Ituzaingó güney istasyonundan dokuz blok uzaktayız. Büyükanne ve büyükbabalar geçmekten korkuyor (ben de onlardan biriyim). Belediye yetkililerinden gelen binlerce vaat 1000 Asunción Caddesi'nde yıkılan asfalta düşmekten korkuyorum. Her şey klasörde ama hiçbir şey olmuyor. Müfettişler gelir, yazar ve ayrılır. Ambulanslar, remisyonlar, taksiler, otobüs firmaları asfalt kalmadığı için rotayı değiştirdi. Kimse içeri girmek istemediği için köşeden evime yürümek zorunda kalıyorum. Ben felçli (yarım vücut felci) bir adamım. Kimse cevap vermiyor. Merkezin sokakları asfalt ama bizimki kesik olduğu için başka yöne bakıyorlar.

Francisco Omar Linares [email protected]