Sokak koşullarındaki çocuklar: insan hakları sorunu

MyHoca

New member
Görüntü tekrarlanıyor, artı köşe, eksi köşe. Kartonların ve posterlerin üzerinde yardım isteyen bir kadın ve ortalıkta koşan, en fazla yedi veya sekiz yaşında veya daha küçük bir veya iki çocuk, saflıklarına yem oluyor ve “yaşamanın” ve “oynamanın” tüm tehlikeleri için top yemi oluyor. ” halka açık yollarda. Bu büyüklerin çocuklarını koruma ve bakım görevini yerine getirip getirmediklerini ve kullandıkları yetkiden cezai ve hukuki olarak ne ölçüde sorumlu olduklarını merak ediyorum.

Ben sosyal hizmetleri arayan, yaşadıklarını anlatan, reşit olmayanların yürek parçalayıcı varlığını kınayan ve ardından cep telefonuna gelişigüzel bir mesaj alan, ne fazla ne de az bir kelime alan komşulardan biriyim: “Biz geldik ve onlar gittiler” ya da daha da fazlası rahatsız edici: “Onlara hizmetlerimiz hakkında bilgi verdik ama evsiz kalmaya devam etmeye karar verdiler.”

Şehrin, kurumları aracılığıyla, Arjantin'in yalnızca Magna Yasasında değil, aynı zamanda taraf olduğumuz tüm uluslararası sözleşmelerde de koruma altına aldığı kız ve erkek çocukların insan haklarını ele alma sorumluluğunun büyük ölçüde olduğunu düşünmek zorunludur. parça.

Eğitimli, iyi beslenmeli ve daha iyi bir gelecek haklarına sahip olması gereken küçüklerin velayetini ve yetkisini vicdansız ebeveynlerin eline bırakmak ahlaki ve hukuki açıdan yetersiz olacaktır.

Umuyoruz ki, geçen Aralık ayında göreve gelen yeni yönetim, ülkemizin başkenti Komünlerin başına bela olan bu belaya karşı sürekli ve kararlı bir şekilde kendini dayatabilecektir.

Ezequiel Martín Barakat [email protected]

Milletvekillerindeki tartışmada “yalanlar”

Temsilciler Meclisi'nde son dönemde yaşanan tartışmalar, bazı üyelerin sözde “Mali Paket” kadar önemli bir konuda görüş bildirmeye yönelik hazırlıklarının yetersiz olduğunu ortaya çıkardı. Örneğin, Kişisel Mülkiyet Vergisi oranlarının azaltılmasına karşı çıkan temsilci Julia Strada (Unión por la Patria), ona göre bunun “en yüksek hasılatlı vergilerden biri” olduğunu söylüyor. Bu öyle bir şey değil vekil. Gerçekten de, Ekonomi Bakanlığı tarafından yayınlanan 2022 Yılı Vergi Tahsilat Raporu'na göre, Kişisel Mülkiyet vergisi, toplam tahsilatın yalnızca %2,1'ini temsil ederek konuyla en az ilgili olan vergilerden biriydi. Sadece bu da değil, katılımı da 2021'de %2,5'e göre düştü.

Hugo Perini [email protected]

Milei'den “daha az seyahat etmesini” ister

Başkandan daha az seyahat etmesini ve birbirlerini sürekli ödüllendiren meslektaşlarından ödül toplamayı bırakmasını rica ediyorum. Onun ülke dışında değil, burada kariyer yapmasına ihtiyacımız var. Hiç kimse onlarca yıllık sorunları birkaç ayda çözeceğini iddia etmiyor, ancak enflasyonun ortadan kalkmadığı ve ulaşım ve hizmetlere zar zor ödeme yapıldığı bir gerçek. Cumhurbaşkanı'ndan, “selefinin” yaptığı gibi, kendisine özel hayali bir ülke icat etmemesini rica ediyorum.

Gustavo Gil [email protected]

“Cumhuriyetin kurumlarını sirk yapmaya yeter”

K hükümetleri dönemi yalnızca olağanüstü ekonomik hasarla değil, daha ciddi olanı, ahlakın, ilkelerin, geleneklerin baltalanması ve tarihin sistematik olarak çarpıtılması, en küçük ayrıntıya kadar normların küçümsenmesiyle karakterize edildi. Ancak çözümler için hiçbir zaman geç değildir. Şu andan itibaren, özellikle de ara seçimler geldiğinde, Kirchnercilerin ve solcu “yenilikçilerin” yeminlerini oluşturan saçmalıklar geçidinin sona ermesi gerektiğine inanıyorum. Sadece yasalara uymanız gerekiyor. “Tanrı ve Ülke adına” yemin edilir; İnanç yoksa ülke için. Ve daha fazlası değil. Bu şekilde yapılmadığı takdirde yeminin derhal geçersiz kılınması gerekir. Cumhuriyetin kurumlarını sirk haline getirme şeklindeki sağlıksız alışkanlığa ancak bu şekilde son vereceğiz.

Carlos Sala Spinelli [email protected]

Arjantinli ekolojide “Nobel” ödülüne layık görüldü

Ekoloji alanında yeni “Nobel” ödülünün (Froniers Planet ayrımlarına verilen isim) biyolojik çeşitliliğin korunması konusunda uzman Córdobalı Conicet biyoloğu Pedro Jaureguiberry tarafından alınması ülkemiz için bir gurur kaynağıdır. Jaureguiberry, Córdoba Ulusal Üniversitesi Conicet Multidisipliner Bitki Biyolojisi Enstitüsü'nde araştırmacıdır. Pek çok yetenekli genç Arjantinli için çok ilham verici bir takdir.

Patrick Oschlies [email protected]

Gazeteci ve profesör cinsel tacizle suçlandı

Cinsel tacizle suçlanan gazeteci ve profesörün davasının en rahatsız edici yönlerinden biri, “yaptığımı değil, söylediğimi yap” düsturuna bağlı kalarak, kamuya açık konuşmasıyla özel eylemleri arasındaki bariz çelişkidir. Bu 20 yıllık taciz iddiaları sırasında kendi ideallerinize ihanet edip etmediğinizi hiç merak ettiniz mi? Kamuoyunda karşıt ilkeleri şiddetle savunurken, özelde eylemlerini nasıl meşrulaştırdı? Bunlar son derece ahlaki sorulardır. Bu eylemler her ne kadar özel bir boyuta sahip olsa da kamusal alandan bakıldığında endişe verici bir boyut kazanmaktadır. En küçük ifadesiyle bile gücün ve tanınma ışıklarının onu kullananları kör etmesi mümkün mü? Yoksa bu davranışların arkasında daha derin ve sinsi bir temel mi var?

Isaac Stein [email protected]