“Temel Yasası, Borges ve Peronizm”

MyHoca

New member
Bir gün genç bir adamın Jorge Luis Borges'in karşıdan karşıya geçmesine yardım ettiğini ve özür dileyerek kendisinin bir Peronist olduğunu kabul ettiğini anlatan ünlü bir anekdot vardır. Yazar buna şöyle cevap vermiştir: “Merak etme dostum, ben de körüm. ” Her iki görme kaybının da aynı yılda, yani 1955 yılında meydana gelmesi ilginç bir tesadüf.

Ancak her iki körlük arasında her şey örtüşmüyor çünkü yazar parmaklarını okuyabilmek için kullanırken, Peronizm parmaklarını başka “kutsal olmayan” amaçlar için kullanmıştır. Borges, 1955'ten 86 yaşında Cenevre'de öldüğü 14 Haziran 1986'ya kadar 29 yıl boyunca körlükle yaşadı. Peronizm körlüğüyle devam ediyor ve henüz ölmemiş olmasına rağmen Temel Kanun'un onaylanması onu can çekişen bir duruma sokuyor.

İktidar partisinin ve ona en yakın muhalefetin Peronizme öldürücü darbeyi vurmak ve geleceği olan bir ülke inşa etmeye başlamak için ortak hedefler üzerinde anlaşacağına güvenelim.

Çünkü, Maestro Borges'in dediği gibi: “Peronizmin önünde koca bir geçmiş var” ve vatandaşların büyük çoğunluğu bunu artık son noktaya getirmiş durumda.

Oscar Edgardo García / [email protected]

Temel Yasası ve Kongre'de Şiddetin Reddi

Tıpkı Bir Daha Asla'yı yaşadığımız gibi, karanlık ve felaket dolu bir dönemin ardından artık NLQM'yi (Artık Seni İstemiyoruz) yükseltmeliyiz.

Toplum, muazzam bir ayarlama pahasına da olsa uyanıyor. Peki bu yeni şafağın nedeni nedir? Devletin bir kuvvetine (Yasama Sarayı'nın oturumunu engellemek için kışkırttıkları) kurnaz, programlı ve vahşi saldırı, demokrasinin tamamına yönelik bir saldırıdır. Sade ve basit, saf fitne, darbe.

Sadece bu dava için değil, daha önceki yolsuzluk eylemleri için de örnek cezalar talep ediyoruz. Gözlerimizi yeni bir yola açıyoruz.

Ülkeye daha fazla hain istemiyoruz. Emek, çalışma, eğitim, yasalara ve bireylere saygının kuzeyimiz olmasını istiyoruz.

Güvenilir, şeffaf ve ilerici bir Arjantin istiyoruz.

Ömer Achear / [email protected]

Bugün Arjantin'de tehlikede olan şeyin, Temel Yasa'dan çok, Medeniyet ya da Barbarlık arasındaki seçenek olduğunu söyleyebilirim. Kongre önünde hakaret eden şiddet yanlısı kişiler darbecidir, antidemokratiktir. Seçimde kaybetmeye dayanamıyorlar. Bildikleri tek şey her şeyi engellemek, engellemek, yok etmektir.

Bu yönetime karşı gösteri yapma, görüş ayrılığını ifade etme hakkını anlıyor ve paylaşıyorum ama her şeyi kırarak, yakarak, yok ederek değil. Yol bu değil. Muhalefet Milei'yi azledebileceğine inanıyor mu? Peki, bırakın bunu uygun yöntemlerle yapsın, taş atarak, arabaları ateşe vererek, Kongre'yi kasıp kavurmak isteyerek değil. Onlar da 1976'daki ordu kadar darbeci. Arjantinlilerin büyük çoğunluğu Çarşamba günü yaşananları inkar ediyor. Artık bunu istemiyoruz. Bir daha asla.

Irene Bianchi'nin [email protected]

“İnsan faktörünün önemine” açıklık getiriyor

Bu satırları Durand Hastanesi aşı merkezinde uygulanan bakımla ilgili sözleri için Bayan Celia Otero'ya teşekkür etmek amacıyla yazıyorum. Şehrin kamu sisteminin bir üyesi olarak, özellikle aşılar konusunda nezaket, iyi muamele ve ihtiyaçlara çözüm önerilerinin karşılanmasından gurur duyuyorum.

Ancak okuyucu Otero'ya, “…aynı yetki alanı, aynı sağlık sistemi, iki karşıt durumu” ifade ederken hatalı olduğunu, çünkü Gaona ve Nazca'da bulunan hastanenin, Gaona ve Nazca'daki halk sağlığı sisteminin bir parçası olmadığını açıklamalıyım. Şehir, bu yüzden o kurumun iç kontrolünü uygulamıyoruz. Ancak bana öyle geliyor ki, bunun gibi zor zamanlarda, özellikle de sağlıkla ilgili bir sorunsa, başkalarına karşı empatimizi kaybetmemeliyiz.

Fernando Çiçero / DOKTOR. KALP DAMAR CERRAHİSİ -MN 84.192- ENSTİTÜ BAŞKANI NAKİL, CABA VE ÜNİVERSİTE PROFESÖRÜ / [email protected]