“Yapay Zeka ve Tayvan, Arjantin’in ortağı”

MyHoca

New member
Haziran ayında Taipei Uluslararası Bilgisayar Fuarı (Computex Taipei), teknoloji sektörünün büyük liderlerini bir araya getirdi. “Yapay Zeka (AI) ile Bağlantı Kurun” temasıyla AMD, Arm Holdings, Nvidia, Intel ve Qualcomm gibi teknoloji devleri katıldı. Bu şirketlerin Computex'e katılmayı seçmesi tesadüf değil: Mevcut uluslararası bağlamda Tayvan, gelecek vaat eden yapay zekanın geliştirilmesinde teknolojik bir kutup olarak duruyor.

Yarı iletken ve bilgi ve iletişim teknolojisi (BİT) endüstrilerinin gelişmesinin yanı sıra yerel şirketlerinin uyarlanabilirliği sayesinde Tayvan, küresel yapay zeka altyapısının oluşturulmasında kilit bir rol oynuyor. Nvidia CEO'su Jensen Huang, Tayvan'ın yapay zeka çağındaki katkısını “sınırsız bir kahraman ve dünyanın direği” olarak vurguladı. AMD CEO'su Lisa Su da Tayvan'ın üst düzey bilgi işlem gücüne övgüde bulundu ve Tayvan'ın benzersiz teknoloji sisteminin AMD'nin başarısında çok önemli bir unsur olduğunu vurguladı. Tayvan'da yapay zeka endüstrisinin ilerlemesi ve gelişmesi, Hint-Pasifik bölgesinin ve uluslararası toplumun refahına yansıyor. Özgür ve demokratik bir ülke olan Tayvan, küresel fayda ve refah arayışında aynı değerleri paylaşan ülkelerle işbirliği yapmaya istekli güvenilir bir ortaktır. Yapay zeka gelecek: Javier Milei, ülkeyi yapay zeka için teknolojik bir merkez haline getirme niyetini kendisi ifade etti ve ülkede bu sektörün yatırımını ve gelişimini teşvik etmek için liderler ve şirket temsilcileriyle görüştü. Bu anlamda, mevcut tamamlayıcılıktan yararlanılabilir ve yeni işbirliği alanları açmak için Tayvan ile işbirliği yapılabilir. Yapay zeka kalıcıdır ve Tayvan, Arjantin için yardımsever ve sağlam bir ortaktır.

Her iki halkın yararına olan fırsatlardan yararlanmak için birleşelim.

Florencia Miao-hung Hsie / ARJANTİN TAIPEI'NİN GENEL MÜDÜRÜ, TİCARİ VE KÜLTÜR OFİSİ.

Lijo'nun Yüksek Mahkeme'ye adaylığının reddedilmesi

Milei Hükümeti, Yargıç Lijo'yu Yüksek Haber Divanı'na atama teklifine yönelik zorluklarla karşılaşıyor ve destek alıyor.

Ben onlara mütevazı bir vatandaş olarak fikrimi ifade etmek istiyorum.

Kamuoyu, çeşitli prestijli kuruluşların dikkate alınmayı hak eden çok sayıda itirazını zaten duymuştur; bunlara rağmen nihayet atanan Yargıç Zaffaroni'de durum böyle değildi.

Bu konudaki düşüncelerim, “Sezar'ın karısının sahip olması gereken, sadece erdemli olmakla kalmayıp aynı zamanda öyle görünmesi gereken” erdemlerle de örtüşüyor.

Miguel Ángel Padilla / [email protected]

“Neuquén'deki sendikalı öğretmenler greve gidecek”

1 Temmuz tarihli bir makalede, Neuquén'de onaylanan bir yasadan bahsediliyor: “İtaatkar ve utanç verici sendika üyelerine ödül”. Bu nedenle devamsızlığı olan öğretmenlere ikramiye ödenmesi onaylanmıştır. Sanki karınca yuvası tekmelenmiş gibiydi.

Sendikacılar protesto için dışarı çıktı. Ama öğretmen yerine “eğitim”in “işçisi” oldukları için, yaptıkları iş karşılığında ikramiye almanın hakaret olduğunu düşündükleri için protesto etmediler, yalnızca bu ikramiye nedeniyle bazılarının greve katılmamasından kaygılandılar. .

Bir öğretmen olarak tekrar okuduğumda böyle bir tavır beni tiksindirdi. Gerçi bu beni hiç şaşırtmadı çünkü bu karakterler yalnızca kendi avantajlarına hizmet ediyor. Ülkeye yük olan, öğrencilere bu kadar zarar veren, eğitim-öğretim yılında iki hatta üç öğretmeni olan lisans ve yedekleri meşrulaştıranların tutumu utanç vericidir.

Eğer eğitimdeki bu gerileme bir an önce sonlanmazsa zavallı ülke!

Şans eseri, Concordia, Entre Ríos'taki “Volando Alto” Sivil Derneği'ni oluşturanlar gibi, okumayı, yazmayı veya temel işlemleri yapmayı bilmeyen 18 yaşına kadar çocuklara bakan öğretmenler var. aritmetik. Hepsi “La Bianca” ve “Benito Legerén” mahallelerinde yaşıyor.

Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için [email protected] ile iletişime geçebilirsiniz; özellikle işbirliği yapmak isteyen vakıflar varsa, derin bir minnettarlık hissedeceksiniz.

Adolfo R. Ortiz / [email protected]

“Pezodaki değer kaybı” ve maaşların değeri

Paramızın devalüasyonunu kimin istediğini bilmek istiyorum. Fiyatlar dolar bazında pahalı mı? Elbette!

Çünkü eğitmenler ürünlerinin Aralık 2023 fiyatlarını dolar olarak 2.500 dolar olarak hesapladılar. Olmadı ama fiyatları düşürmediler. Üstelik her artırdıklarında ve dolar düştüğünde fiyatlar aynı kalıyordu.

İnsanlar yoruldu ve satın almayarak onları desteklememeye karar verdi. Bu yüzden satışlar çöktü. Ama değer kaybederlerse fiyatlar dolar kurunda artacak ve maaşlar çok daha fazla düşecek. Bunları yeniden düzenlerlerse enflasyon sarmalı geri dönecektir. Örneğin, üst düzey bir markanın tişörtünün fiyatı 175.000 dolar, yani yaklaşık 116 ABD dolarıdır.

Eğer bir devalüasyon olsaydı, mesela bir doların 10.000 dolar değerinde olması, o gömleğin fiyatı 11 dolar, 60 dolar olurdu, tıpkı ABD'deki gibi ama orada kalmaz, muhtemelen artardı.

Peki maaşlar? Örneğin, 300.000 ABD Doları, şu anda yaklaşık 200 ABD Doları olan bir maaş 30 olacaktır. İnsanlar bundan nasıl faydalanır? Gerçekten fayda sağlayanlar kimler?

Monica Trozo / [email protected]

Kilise yine evlilik tartışmalarıyla karşı karşıya

Katolik Kilisesi, aynı Vatikan bölümünde çalışan heteroseksüel bir çiftin evlenmesini yasakladı. Bu sadece sivil hakların açık bir ihlali değil, aynı zamanda dünyadaki tüm mevzuata hiç şüphesiz aykırı olan tüm mantık açısından da açık bir ihlaldir.

Vatikan, peygamberlerinin mesajından çok uzaktır ve Dünya'da bir tanrıyı temsil ettiklerini iddia edenlerin gizli çıkarlarını ve yanılabilirliğini bir kez daha ortaya koymaktadır.

Gustavo Gil / [email protected]