“Anlaşılmaz bir üzüntüyle, ama ilahi bir hediyeye minnettarlar”

MyHoca

New member
Rubén, Claudio, Judith, Ana María, Lionel, Sergio ve daha fazlası… Onları gördüğümde ve onları gördüğümde, onları buluyorum ve onları sokakta yatarken buluyorum, benimle konuşmasalar bile, anlayabiliyorum Samiriyeli gibi etkilenmeden edemiyorum ve onlara sahip olduğumu veriyorum

İsimlerini soruyorum, bazen hikayelerini araştırıyorum ve kısa bir sohbet başlatıyoruz. Bu, yurttaşlar arasındaki kardeşlik alışverişidir.

Ben de adımı anıyor ve senden af diliyorum çünkü sana vereceğim şeyin seni rahatlatmayacağını, seni özgür kılmayacağını ve kendini değerli hissetmeyeceğini çok iyi biliyorum.

Ancak bana her zaman alışılmadık bir şekilde de olsa teşekkür ediyorlar.

Karşılığında aldığım ilahi bir hediye: “Allah senden razı olsun” diyorlar. “Teşekkür ederim” kelimesini söylemeleri veya gülümsemeleri (ayrıcalıklıların bekleyebileceği gibi) nadirdir, yüzleri asık kalır ve üzüntüleri anlaşılmaz kalır.

Ama ruhlarının derinliklerinden ortaya çıkan şey çok daha derindir. Bu cennetten gelen bir jest, ruhsal bir ışıltıdır. Çünkü bu dünyada farklılıklar olsa da, bize gözüyle değil kalbiyle bakan Allah'ın önünde eşitiz ve bunu onlar da biliyor.

Hayırseverlik, biz biraz daha şanslı olanlarımızın, politikacıların sloganının “para yok” olduğu Arjantin Anavatanımızın kırgın ve aşağılanmış insanlarıyla paylaşabileceği bir şeydir. Bu ne çelişki, bu ne ironi.

Çünkü sonuçta ne götürüyoruz?

Luis P. Richelme / [email protected]

Üniversitelerde tartışma

Siyasetin üniversitelere ne zaman dahil edildiğini bilmiyorum. Üniversiteye okumak için gidiyor. Siyaset başka yerde de yapılabilir.

Öğrencilerin kendilerini mantığa ve daha yüksek bir eğitim seviyesine ulaşmak için çalışmanın yüce amacına nasıl dayattıklarını görünce şaşırdım.

İstediklerini yapıyorlar, kurum olarak üniversitenin, bina alanının, mobilyalarının sahibi olduklarına inanıyorlar. Sokakları kapatıyorlar, gürültü yapıyorlar ve dersler açıkça uygunsuz bir alanda yapılıyor.

İldeki bir üniversitede öğretmenlik yapan bir akrabam, kendisinin öğretmenlik yaptığı dönemde 35 kişinin 3 saat konuştuğu bir toplantı yapıldığını söyledi.

Üniversitenin temel bir birim haline geldiği görülüyor.

Üniversitenin öğrenciye bir miktar parasal maliyeti olmalıdır. Herkes için aynı. Mantıklı, çalışılmış ve sağduyulu bir şey. Partizan siyaset yapmadan. Bu tutarı ödeyemeyenler için, aldıklarında ödenecek kredilerin olması ve diplomalarıyla çalışabilecek durumda olmaları gerekir. Ve yıllık derslerini her konuda 7'nin üzerinde ortalamayla geçenlere burs.

Çalışmak, teşvik etmek ve başarı.

Alicia I. Halberstein / [email protected]

“La Cámpora, Kirchnerciliğin kovanıdır”

Ülkenin sosyal yapısını etkileyen en büyük kötülüklerden biri de La Cámpora adlı gruptur. Takipçileri bizi bu krize sürükleyen muazzam hataları tekrarlamak için geçmişe dönmeye çalışıyor.

Bu, yasadışı eylemleri nedeniyle yalan ve yolsuzlukla ittifak kuran ideolojisi, Arjantinlilerin hayatlarını acıtan bir kin olan Kirchnerizm'i üreten bir kovandır.

Patria Enstitüsü'nden kraliçe annesi, yalnızca ülkenin kaynaklarını tükettikten sonra geriye kalan kalıntıları bırakan, ulusal bütçede asılı duran dronlar tarafından desteklenen çatışmaları desteklemeye devam ediyor.

İşçileri, öğrencileri ve tüm yurttaşları dışlamadan tahribatının kurbanı haline getirmek, sapkın yönetiminin kurban arılarını yapmak.

Yaptıklarının mantıksızlığının farkında değillerdi ve söz ve eylemlerinin krizi daha da kötüleştirdiğini bile bile, çıkarlarını geri almak isteyen gasp edilmiş kişi imajıyla hareket ediyorlardı.

Onarıcı özeleştiri yapamayanlar, “yeniden gidelim” üslubuyla devam ediyorlar ve bunu yaparken de, cezasızlıklarını korumak adına, terörle mücadele bahanesiyle, her şeyi ilerletme hırsıyla canlandırdıkları zararlı müdahalelerinin vebasını saçıyorlar. Savaştıkları tek yoksulluk kendi yoksulluklarıyken, benzeri görülmemiş yağmalamalar yoluyla yarattıkları sefalet.

Onları birleşmeye ve çatışma yaratmaya devam etmeye yönlendiren ideolojik bencilliğin lekelediği amaç değil, ekonominin talep ettiği uyumun maliyetinin üstesinden gelmek için halkın mücadelesini canlandıran ideallerle birlik gerekli olacaktır.

Onlardan istenen tek şey büyük bir jest, engellemeyi bırakıp işbirliği yapmaları.

Victor La Pietra / [email protected]

Axel Kicillof'un vali olmasına öfke

Kaptan Sarmiento olarak görev yaptığı yönetimde yeni atanan Javier Iguacel, anında 95 ücret ve vergiyi düşürdü, geriye sadece 25 kaldı. Buna rağmen tahsilat %40 arttı.

Iguacel, belediye başkanlığının sona ermesinin ardından önceki seçimlerde valiliğe aday olmuştu. Ne yazık ki çok tanınmadığı için aday olamadı.

Ve en kötüsü oldu. Axel Kicillof, Buenos Aires eyaletinin valisi seçildi ve kötü niyetli vergi artışlarıyla berbat bir yönetim sağladı.

Örnek: ARBA gayrimenkul geçen yılın 5 taksitini endekslemenin yanı sıra altıncı taksiti de ekledi, yani endekslenenden %17 daha fazla. Bütün bunlar tazminatsız, berbat hizmetlerle, berbat güvenlikle, berbat sağlıkla vs.

Üzüntüyle, Iguacel'in vali olması durumunda Buenos Aires hükümetinin, Capitán Sarmiento kasabasında yaptığı gibi vergileri azaltmak, gelirleri artırmak ve aynı zamanda harcamaları daha verimli hale getirmek için aynı teknikleri kullanmasının nasıl olacağını hayal ediyorum. .

Ricardo Olaviaga / [email protected]