“Neden kuzeyi yukarı ve güneyi aşağı görmek zorundayız?”

MyHoca

New member
Dünyayı görme zorunluluğunun neden olduğu zorluklar hakkında eleştirmeden çalışmak için bu kadar çok zaman harcamış olmamız inanılmaz görünüyor: kuzey yukarı ve güney aşağı. Bizi bazılarından üstün gösteren, dolayısıyla üstün zannedilen bu imajın gücünün yarattığı farklılıkları göremeyen felsefeye, siyaset bilimine ve pek çok disipline ne oldu? 90 derece çevirip birbirimizi yukarıda ve aşağıda görmeyi bırakıp, yan yana görmeye başlasak?

Teklif ütopik görünüyor ama daha derine inersek, bizi insanlık için son derece adaletsiz bir kültürel zorunluluğu sorgulamaya zorlayacak. ısrar ediyorum, eğitim sizi uyarmadı mı? Daha iyi, daha adil bir dünya istemiyor muyuz?

Bu fikre mantık kazandıran günlük bir gözlem öneriyorum: Eğer güneşin üzerimizden geçtiğini görüyorsak, neden dünyayı yukarıda kuzey ve aşağıda güney olarak görmek zorundayız? Güneş'in ekvator üzerindeki konumuna göre dünyanın 90 derece döndüğünü düşünmek mantıklı olmaz mıydı? Bunu tartışsak? Sadece bir görüntüyü döndürüyor.

Ruben Tealdi / [email protected]

“Hikâyenin tamamını anlatabilmek”

Bakan Petri'nin, Yıkıcı Karşıtı Savaş'a daha fazla şeffaflık ve doğruluk çerçevesi sağlamak amacıyla Bayan Ibarzabal ve Bay Larrabure'u Savunma Bakanlığı İnsan Hakları Direktörlüğü'ne atama kararını tebrik ediyorum. Gerçeğin arayışı sadece Silahlı Kuvvetlerin eylemlerinden etkilenenlerle sınırlı kalmamalı, aynı zamanda Kirchnerist hükümet tarafından açıkça unutulan çok sayıda yıkım kurbanıyla da sınırlı olmalıdır.

O dönemi başkalarının hikâyelerinden değil, kendi tecrübelerinden yaşamış, her iki tarafta da tanıdıkları ve aile bireyleri olan bir vatandaş olarak, günümüz ve gelecek nesillere dengeli, gerçekçi ve tarihi bir mesajın aktarılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. .

Hangi tarafta olursa olsun, bu çatışmadan etkilenen herkesin hak ettiği tanınma ve adaleti almasının zamanı geldi. Hakikat ve uzlaşmaya dayalı bir ülkeyi ancak bu şekilde inşa edebiliriz.

Enrique Vidal Bazterrica / [email protected]

“İsyanlardan dolayı Fas’tan puan almalılar”

Olimpiyat ruhu neredeydi? Bu neredeyse amatör ruh, para için değil, spor aşkı için. Utanç verici bir gösteri. Ön kontrol yok, güvenlik yok. Suç ortaklığı mı? Arjantin'in kaybetmesini mi istediler? Ayrıca yarım ganimet için off-side. Yakında yarım kirpikle ofsayt olacak, şaşırmam. Ayaklanmalar, şişe, havai fişek ve benzeri saldırılar, Faslı taraftarların saygısızlığı, Arjantinli taraftarlara hakaretler vb. nedeniyle Fas'tan puan almalılar.

Taraftarların kötü davranışları ve şiddetleri nedeniyle puanların silinmesi veya takımın diskalifiye edilmesi daha önce de yapılmıştı. Ciddi ve telafi edici bir yaptırım olmasını umuyoruz.

María B.Moreno Quintana / [email protected]

Venezuela'daki seçimler ve Maduro'nun tehditleri

28 Temmuz Pazar günü Venezuela'da seçimler var. Toplum oy verecek. Bağımsız anketler, sonucun %20 ile %30 arasında mevcut başkan Nicolás Maduro'nun aleyhine olacağını gösteriyor.

Ancak inanılmaz ve gerekçelendirilemez olan şey, onun yeniden başkan seçilebilmesini sağlayacak olan topyekûn bir sahtekarlığın evrensel olarak tahmin edilmesidir.

BM ve diğerleri gibi uluslararası otoritelerin nasıl korkunç bir pasiflik sergilediğini ve bu incelemenin kontrol edilmesine aktif olarak katılmadığını anlayamıyoruz.

Oy kullanmaya yetkili olmayan 21 milyon reşit seçmenden 5,1 milyon Venezuelalı yurt dışında ikamet ediyor ve bunların yalnızca 69.000'i Maduro hükümetinin haksız yasakları nedeniyle oy kullanma hakkına sahip.

Acı çeken Venezuela'yı bu korkunç diktatörlükten kurtaracak bir mucize umalım.

Ricardo Olaviaga / [email protected]